Reklama

reklama

Zamek Książąt Pomorskich – renesansowa wizytówka Szczecina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek Książąt Pomorskich – renesansowa wizytówka Szczecina
Zamek Gryfitów, wraz z pobliskimi Wałami Chrobrego, jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Szczecinie.Foto: shutterstock/piotrbb

Kiedyś był siedzibą znakomitego rodu Gryfitów, potem mieściły się w nim biura i urzędy, a dziś jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Szczecinie. XIV-wieczny Zamek Książąt Pomorskich jest kolejnym przystankiem na trasie "Trójki po królewsku".

  • Renesansowy Zamek Książąt Pomorskich jest symbolem Szczecina. Należy do najpiękniejszych budowli tego typu w Polsce.
  • Swoje powstanie w XII wieku zawdzięcza Gryfitom, którzy przez kolejne stulecia systematycznie rozbudowywali swoją piękną i wielką siedzibę.
  • Wraz z pobliskimi Wałami Chrobrego zamek jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Szczecinie.

Historia pierwszej pomorskiej budowli Gryfitów sięga przełomu XII i XIII wieku. Właśnie wtedy książę Bogusław II postanowił przenieść swoją siedzibę z Kamienia Pomorskiego do Szczecina. W czasie panowania Barnima I Dobrego (1227-1278) budowla została powiększona, a w latach czterdziestych XIII wieku Szczecin uzyskał magdeburskie prawa miejskie. 

Zamek z XIV wieku

Budowę zamku rozpoczął w latach czterdziestych XIV wieku książę Barnim III Wielki. Z powodu gwałtownego protestu mieszczan zaprzestał prac, lecz po zażegnaniu konfliktu podjął je na nowo i zbudował długi budynek mieszkalny z obronną wieżą, tzw. kamienny dom. Nieopodal, ale już poza terenem założenia, powstała kaplica św. Ottona. 

Po kolejnym buncie mieszkańców, tym razem w 1428 roku, rada miejska, w dowód wdzięczności za okazaną pomoc, przekazała księciu Kazimierzowi V fundusze na rozbudowę zamku. Prace ruszyły za panowania kolejnego władcy, Bogusława X Wielkiego. Pod koniec XV wieku w zamku odbyło się przyjęcie weselne księcia Bogusława z Anną Jagiellonką, córką króla Kazimierza Jagiellończyka. Było ono opisywane w kronikach jako jedno z najbardziej hucznych w dziejach rezydencji. 

Przejście od gotyku do renesansu

W latach siedemdziesiątych XVI wieku warownia straciła swoją gotycką formę. Rozebrano stare budynki, a w ich miejscu powstały nowe skrzydła zachodnie i północne. W ten sposób zamek został zamknięty w czworokąt. Przebudową zajęli się specjalnie sprowadzeni z Włoch mistrzowie sztuki renesansowej architekci, kamieniarze i rzemieślnicy. 

Na początku XVII wieku, w czasie panowania Filipów I i II, po wschodniej stronie powstał okazały trójkondygnacyjny budynek, tzw. skrzydło muzealne. Umieszczono tam zbrojownię, bibliotekę, dzieła sztuki i zbiory przyrodnicze. W pobliżu zamku założono także ogród z letnim pawilonem. 

Źródło: YouTube / Pałac Młodzieży w Szczecinie

Powolny upadek i odrodzenie zamku w Szczecinie

W 1637 roku, po śmierci ostatniego księcia Pomorskiego Bogusława XIV, zamek stracił na znaczeniu. Niemniej jednak na początku XVIII wieku był rezydencją królowej Katarzyny Leszczyńskiej, a potem króla Stanisława Leszczyńskiego. Gdy Szczecin znalazł się w granicach Polski, budynek stał się miejscem pracy urzędników państwowych i z biegiem lat był coraz bardziej zaniedbywany. 

W sierpniu 1944 roku naloty aliantów doprowadziły gmach do ruiny. Do stanu, który znamy dziś, doprowadziły go prace remontowe rozpoczęte pod koniec lat 50. i zakończone trzy dekady później.

Od tamtej pory zamek służy mieszkańcom jako muzeum i miejsce imprez kulturalnych. Jest też jednym z najważniejszych zabytków Szczecina, wraz z położonymi tuż obok Wałami Chrobrego należącym do miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Posłuchaj

4:29
Zamek Gryfitów – renesansowa wizytówka Szczecina (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 25.10.2023
Godzina emisji: 10.48

kc

Polecane