Pies rasowy czy kundelek? Co należy wiedzieć przed dokonaniem wyboru?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pies rasowy czy kundelek? Co należy wiedzieć przed dokonaniem wyboru?
Pies rasowy czy kundelek? Czym kierować się przy wyborze? Foto: Shutterstock/Miriam Doerr Martin Frommherz

Wybierając pupila, wielu z nas zastanawia się, czy wybrać psa rasowego z renomowanej hodowli, czy kundelka ze schroniska lub oferowanego za darmo przez internet. Jakie pułapki czekają na chętnych w obu przypadkach? Jak się ich ustrzec?

  • Zdaniem behawiorystki i trenerki zwierząt wybór zależy przede wszystkim od naszego trybu życia i predyspozycji. 
  • Zaletą kundelków jest to, że można je przygarnąć za darmo np. od znajomych z ogłoszenia internetowego lub ze schroniska.
  • Każdy legalny hodowca jest zarejestrowany w Związku Kynologicznym w Polsce. Spis widnieje na stronie www.zkwp.pl.

Pies rasowy czy kundelek?


Zdaniem Pauliny Andrzejewskiej, behawiorysty i trenerki zwierząt, wybór zależy przede wszystkim od naszego trybu życia i predyspozycji. - Ważne jest to, czy chcemy, żeby pies był naszym towarzyszem, jeździł z nami na wakacje, czy chcemy go zająć np. sportami kynologicznymi czy udziałami w zawodach - zwraca uwagę. - Dużo zależy od tego, jak pracujemy, ponieważ jeżeli weźmiemy psa w typie charta, który potrzebuje dużej ilości ruchu, a my będziemy przez dziesięć godzin w pracy codziennie, to może się to dla tego psa skończyć m.in. problemami behawioralnymi - podkreśla. 

- Warto sugerować się przy wyborze nie tylko tym, że jeśli pies jest rasowy, to będzie mniej chorowity, oraz wyglądem, bo to nie jest wszystko, czego powinniśmy szukać w psie - dodaje. 

Pies ze schroniska lub od znajomych

Zaletą kundelków jest to, że można je przygarnąć za darmo np. od znajomych z ogłoszenia internetowego lub ze schroniska. Jak mówi Grzegorz Sandomierski ze schroniska "Na Paluchu", porzucone mieszańce są bardzo oddane osobom, które gwarantują im bezpieczny dom.

- Są bardzo sympatyczne, oddane, wierne człowiekowi. Dążymy do tego, żeby adopcje nie były przeprowadzane pod wpływem chwili, emocji - mówi. - Posiadanie zwierzęcia jest to duża odpowiedzialność i w pewnym sensie nawet luksus - przyznaje. 

Psy rasowe o różnych cechach

Za to psy rasowe są w zasadzie odpowiednie dla każdego. Jak zaznacza Elżbieta Augustyniak, rzecznik prasowy Związku Kynologicznego w Polsce, do wyboru jest wiele ras o różnych cechach i w różnych przedziałach cenowych. - Pies rasowy jest psem przewidywalnym. Jeżeli kupujemy psa ras małych, to wiemy, że będzie to pies niewymagający wielu spacerów - mówi. - Jeżeli chcemy sobie sprawić psa, który będzie psem sportowym i który będzie nam np. towarzyszył w codziennych biegach, to wtedy sięgamy po odpowiednią rasę, np. charta czy border collie, które bardzo lubią pracować czy biegać z właścicielem - stwierdza.


Posłuchaj

3:52
Pies rasowy czy kundelek? Co należy wiedzieć przed dokonaniem wyboru? (Sygnały dnia/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Klaudia Wasiek 

Data emisji: 25.10.2023 r.

Godzina emisji: 7.46

Polecane