Wystawa "Schronienie: dobrostan" w Gdańsku: poszukiwanie źródeł pokoju i niepokoju

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wystawa "Schronienie: dobrostan" w Gdańsku: poszukiwanie źródeł pokoju i niepokoju
Wystawa "Schronienie: dobrostan" jest finisażem międzynarodowego projektu. Będzie można podziwiać ją w siedzibie Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, przy ul. CystersówFoto: PAP/Marek Angiel

Wystawa "Schronienie: dobrostan" jest opowieścią o ochronie naszego dobrostanu, dziedzictwie kulturowym i naturalnym. W jej ramach nad tym, co stanowi o dobrostanie, zastanawiają się między innymi artyści, eksperci ds. środowiska narodowego i etnografowie. Wystawa jest także finisażem projektu "Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo", łączącego światy kultury i natury.

  • Wernisaż wystawy "Schronienie: dobrostan" odbędzie się 26 października. Będzie ją można oglądać do początku września 2024 roku.
  • Wystawa jest podsumowaniem dwuletniego projektu, w ramach którego Muzeum Narodowe w Gdańsku nawiązało współpracę z artystami i instytucjami z Polski i krajów Skandynawii.
  • Celem wystawy i projektu jest ustalenie, co stanowi o dobrostanie, jak również spojrzenie na pojęcie "schronienia" z różnych perspektyw.

O czym opowiada wystawa "Schronienie: dobrostan"?

Wystawa "Schronienie: dobrostan" w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku stanowi finisaż dwuletniego międzynarodowego projektu artystyczno-edukacyjnego "Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo". W jego ramach gdański oddział muzeum nawiązał współpracę z instytucjami z Norwegii, Islandii i Polski. W przygotowanie wystawy zaangażowali się między innymi studenci z Gdańska i Poznania, edukatorzy z Teatru Miniatura w Gdańsku, a także artyści wizualni.

Głównym zadaniem, z jakim mierzą się uczestnicy projektu, jest odnalezienie uniwersalnej definicji dobrostanu i schronienia. – Ten dobrostan to taki stan, który wszyscy chcemy osiągnąć, jednak coraz trudniej nam go odnaleźć. (...) Zadaliśmy to pytanie artystom współczesnym, ekspertom zajmującym się środowiskiem naturalnym, etnografom, ale też na przykład edukatorom teatralnym – wymienia Anna Ratajczak-Krajka, kurator wystawy.

Wystawa "Schronienie: dobrostan". O tym, co nas chroni i co należy chronić

Gość "Trójki do trzeciej" przyznaje, że zespół kuratorów wystawy starał się podejść do pojęcia "schronienia" w sposób kreatywny. – Schronieniem jest też budynek, w którym mieści się muzeum, to dawny spichlerz. To był także dla nas pierwszy krok do myślenia o tym, co nas ochrania i co powinniśmy chronić, aby osiągnąć dobrostan – wyjaśnia.

– Mówimy o tym, co jest w środku budynku: obiektach, które przedstawiają historię dawnych sposobów gospodarowania i bycia bliżej natury. Zaprosiliśmy także artystów, którzy nakładają warstwę wrażliwości na te zmiany: klimatyczne, ale także te związane z kryzysem migracyjnym – opowiada Anna Ratajczak-Krajka i dodaje, że wystawa obejmie również tereny wokół Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. – Ten ogród jest dla nas elementem dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Znajdą się tam elementy skłaniające nas do bycia "tu i teraz" w przyrodzie, obserwacji i zastanowienia się, czy być może to nie natura jest naszym schronieniem – podkreśla.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

4:08
Wystawa "Schronienie: dobrostan" w Gdańsku: poszukiwanie źródeł pokoju i niepokoju (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzą: Katarzyna CyglerMichał Żołądkowski 
Gość: Anna Ratajczak-Krajka (kurator wystawy "Schronienie: dobrostan")
Data emisji: 24.10.2023
Godzina emisji: 14.42

qch

Polecane