Pomoc byłym więźniom i droga do resocjalizacji. Reportaż "Lepszy start" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pomoc byłym więźniom i droga do resocjalizacji. Reportaż "Lepszy start" [POSŁUCHAJ]
Podopieczni Fundacji Pomost, która pomaga byłym więźniom wrócić do życia na wolności, remontują, po pracy i za darmo, jedno z zabrzańskich przedszkoli. Fundacja prowadzi ośrodek readaptacyjny w Zabrzu, organizowane przez nią programy pozwalają byłym więźniom na nowo przystosować się do norm i życia społecznegoFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Fundacja Pomost z Zabrza wspiera byłych więźniów w rozpoczęciu nowego życia po wyjściu na wolność. To organizacja pożytku publicznego, która prowadzi m.in. zajęcia profilaktyczne na terenie zakładów karnych i aresztów śledczych w regionie. Zachęcamy do wysłuchania reportażu Moniki Chrobak pt. "Lepszy start". 

  • Według statystyk w Polsce około 80 procent więźniów po odbyciu kary ponownie wraca za kratki.
  • Fundacja Pomost twierdzi, że jest w stanie część osadzonych przywrócić społeczeństwu jako normalnych obywateli: pracujących, płacących podatki i utrzymujących swoje rodziny.
  • Jednostka realizuje program, który ma pomóc więźniom w powrocie do normalnego życia społecznego, w tym także na rynek pracy. 

W ramach stacjonarnego ośrodka podopieczni nie tylko otrzymują darmowe mieszkanie na pewien okres, ale także wykwalifikowaną pomoc psychologiczną. Fundacja prowadzi także Społeczny Ośrodek Readaptacji dla byłych osadzonych w Zabrzu, w tym także punkt konsultacyjny dla osób opuszczających zakłady karne i ich rodzin.

Funkcjonowanie w społeczeństwie 

Ważnym elementem są tam funkcje pełnione przez mieszkańców w trakcie udziału w programie. Każda z tych osób ma przypisane określone obowiązki. To prezes, gospodarz domu, szef ochrony, szef kuchni, szef remontu czy skarbnik. W tej sposób podopieczni fundacji uczą się ważnych umiejętności służących do radzenia sobie w społeczeństwie. – Wszystko po to, aby ponownie nie trafić na drogę przestępczą – mówią prowadzący organizację.


 Czytaj także:

Pomóc tym, którzy w potrzebie

Fundacja Pomost swoją działalnością obejmuje m.in. Zakład Karny Jastrzębie-Zdrój, Areszt Śledczy Mysłowice, Areszt Śledczy Gliwice, Zakład Karny Zabrze, Zakład Karny Wojkowice. To jedna z najbardziej prężnych organizacji pozarządowych na Śląsku. Została założona przez Edwarda Szeligę, który sam był więźniem i mierzył się ze stygmatyzacją tej grupy społecznej.


Posłuchaj

23:00
Pomoc byłym więźniom i droga do resocjalizacji. Reportaż "Lepszy start" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Lepszy start" 
Autor reportażu: Moniki Chrobak 
Data emisji: 24.10.2023
Godzina emisji: 22.12

gs/zch

Polecane