Leon Komornicki: musimy utrzymywać presję, żeby Zachód nie odwracał wzroku od Ukrainy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Leon Komornicki: musimy utrzymywać presję, żeby Zachód nie odwracał wzroku od Ukrainy
gen. Leon KomornickiFoto: PAP/Łukasz Gągulski

W "Trójkowym komentarzu dnia" gościem był generał Leon Komornicki, a rozmowa dotyczyła m.in. konfliktu izraelsko-palestyńskiego, który rozgorzał z nową siłą po ataku Hamasu przeprowadzonym 7 października. Generał nie miał wątpliwości: – To, co ma tam miejsce, to swoisty dramat strategiczny, który w głównej mierze został wywołany z inspiracji Rosji przez Iran, żeby stworzyć dylemat dla USA i Zachodu, żeby odwrócić uwagę od konfliktu, który ma miejsce na Ukrainie. No i to po części się udaje – stwierdził.

I od razu dodał, że "Musimy utrzymywać presję na to, żeby Zachód nie odwracał wzroku od Ukrainy, bowiem tocząca się wojna na Ukrainie determinuje nasze bezpieczeństwo". – W dużej mierze od tego, jak zakończy się wojna, zależeć będzie nie tylko bezpieczeństwo Polski, ale i Europy – wskazał.

W pierwszej części rozmowy prowadzący dopytywał swojego gościa o to, jaka wg niego powinna być liczebność polskiej armii. – Te wartości zostały dawno ustalone, to nie jest nic odkrywczego, to jest matematyka – odpowiedział generał Komornicki. – Teren między Bugiem a Wisłą, obejmujący swoim zasięgiem od Suwałk do Krosna nad Wisłoką, jest najistotniejszy. I w tej przestrzeni powinno się znajdować w wojskach lądowych co najmniej pięć związków taktycznych (…) Te ilości to jest 260-300 tys. ludzi. Taki stan osobowy siły zbrojne powinny liczyć – potwierdził.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

7:15
Leon Komornicki: musimy utrzymywać presję, żeby Zachód nie odwracał wzroku od Ukrainy (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: gen. Leon Komornicki
Data emisji: 23.10.2023
Godzina emisji: 17.46

pr

Polecane