Technologia haptyczna: ważny krok w rozszerzaniu wirtualnej rzeczywistości. Do czego się przyda?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Technologia haptyczna: ważny krok w rozszerzaniu wirtualnej rzeczywistości. Do czego się przyda?
Technologia haptyczna pozwala pozwala odwzorować naturalne odczucia dotykoweFoto: Shutterstock/lomb

Technologia haptyczna (od greckiego słowa "haptikós" – dotykalny, zmysłowy) pozwala na mechaniczne komunikowanie się z lub między użytkownikami za pomocą zmysłu dotyku. Wykorzystująca ją kamizelka haptyczna będzie mieć przede wszystkim zastosowanie w grach. Jej twórcy przewidują, że może też zrewolucjonizować branżę szkoleniową i kinematografię, mówi się także o wykorzystaniu w medycynie.

  • Technologia haptyczna dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii pozwala symulować odczuwanie różnego rodzaju bodźców dotykowych.
  • Na rynku są już dostępne kamizelki haptyczne zapewniające odwzorowanie bliskie realnemu odczucia padającego deszczu, podmuchu wiatru czy  uderzenia gałęzią.

Co to jest system haptyczny?

Technologia haptyczna ma w założeniu zapewnić możliwość realistycznego odczuwania przeróżnych bodźców, jak deszcz, wiatr, uderzenie gałęzią czy nawet postrzał, bez konieczności ruszania się z kanapy we własnym domu. Jedyne, co trzeba zrobić, to założyć specjalną kamizelkę haptyczną, która zapewnia takie właśnie wrażenia.

– Jest to kamizelka, która pozwala nam poczuć to, czego doświadczamy w cyfrowym świecie: do tej pory mogliśmy tylko widzieć i słyszeć przedstawiony świat – tłumaczy Bobby Cherian z francuskiego startupu Actronika, który ją stworzył.

Jak działa haptyka?

Na rynku są już od kilku lat dostępne inne modele kamizelek/ubiorów, które podobno jednak nie oferują tak wiele, tak realistycznych doznań. Wg ludzi z Actroniki ich "wdzianko" zapewnia, że użytkownik poczuje każdą padającą kroplę deszczu lub np. podmuch wiatru znad klifu czy nawet uderzenie pocisku! – Oczywiście nie zostanie się rannym, ale będzie się czuło ból związany z trafieniem. Z nasza kamizelka można wreszcie odczuć różnicę między deszczem a wiatrem – wskazuje Bobby Cherian.

Aby osiągnąć taki stopień odwzorowania, firma zbadała zmienność wrażliwości ludzkiego ciała, dzięki czemu zoptymalizowała percepcję bodźców. W kamizelce Actroniki jest 20 wibrodotykowych silniczków, które generują bardzo szeroki zakres wibracji, ukrytych w dokładnie wybranych miejscach. Ich działanie podobno zapewnia 100-procentowe odwzorowanie percepcji realnych bodźców. – Nie ma obecnie na rynku drugiego takiego produktu – zapewnia Cherian.

Gdzie znajduje zastosowanie system haptyczny?

Kamizelka haptyczna na razie obejmuje tylko tułów, ale oczywiście trwają prace nad miniaturyzacją silniczków do takich rozmiarów, aby możliwe było zainstalowanie ich także w rękawach i spodniach. To z kolei pozwoliłoby stworzyć prawdziwy kombinezon haptyczny.

Ale i tak kamizelka haptyczna jest ważnym krokiem w rozszerzeniu wirtualnej rzeczywistości i zapewnia niezwykłe doznania graczom komputerowym. Co więcej, zainteresowane nimi są również inne branże: np. szkoleniowa i kinematografia. Trening żołnierzy w tego typu kamizelkach pozwalających odczuć ból po postrzale na pewno będzie bardziej realistyczny i motywujący. Również seans filmowy, podczas którego dużo realniej odczuwamy przygody głównego bohatera, będzie się cieszył większą popularnością.

Na kamizelki haptyczne z dużą nadzieją patrzy także medycyna. W tym przypadku chodzi np. o aktywację sensoryczną osób z niepełnosprawnościami, mikromasaże przeciwdziałające odleżynom bądź inne jeszcze możliwości wykorzystania.

Scinetic by Actronika/YouTube Actronika


Przeczytaj także


Posłuchaj

2:28
Kamizelki haptyczne: rozszerzenie wirtualnej rzeczywistości (Trójkowy punkt techniczny)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 23.10.2023
Godzina emisji: 11.41

pr

Polecane