Opozycja mówi o dziurze budżetowej. Sasin: budowanie kłamstwa, by wycofać się z naszych programów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Udało nam się uszczelnić budżet, udało nam się zwielokrotnić wpływy pomimo obniżenia podatków – podkreślił w Programie 3 Polskiego Radia minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że sytuacja budżetowa jest "naprawdę bardzo dobra".

W środę Ministerstwo Finansów w komunikacie o szacunkowym wykonaniu budżetu państwa w okresie styczeń - wrzesień 2023 r. podało, że deficyt budżetu na koniec września br. wyniósł 34,7 mld zł. Politycy opozycyjni, także z KO, odnosząc się m.in. do tych danych, mówią o "dziurze Morawieckiego".

Jacek Sasin: udało się zwielokrotnić wpływy

Odnosząc się do tej kwestii, Jacek Sasin stwierdził: "To jest budowanie wielkiego kłamstwa, żeby zrobić fundament pod wycofanie się z programów, które my kontynuujemy i na które zawsze mieliśmy i mamy pieniądze". – Co do sytuacji budżetu: ona jest naprawdę bardzo dobra. Jeśli popatrzymy na wpływy, to w ciągu ostatnich ośmiu lat udało się je z nawiązką podwoić. W 2015 roku wpływy do budżetu były na poziomie ok. 290 mld złotych. W tej chwili przekroczyły 600 mld – wskazywał.

– Udało nam się uszczelnić budżet, udało nam się zwielokrotnić wpływy pomimo obniżenia podatków – podkreślił minister aktywów państwowych.

"Jesteśmy w naprawdę bardzo dobrej sytuacji"

Odniósł się też do długu publicznego. – On dziś jest na poziomie nawet nieco niższym niż w roku 2015 i na o wiele niższym niż średnia unijna – oświadczył. 

Najczęściej czytane

– Jesteśmy w naprawdę bardzo dobrej sytuacji i to pomimo tego, że wydaliśmy ogromne pieniądze na tarcze, osłony dla przedsiębiorców w czasie COVID-u, ale również tarcze energetyczne. Przecież dziś to, że Polacy płacą za prąd czy za gaz tyle, ile płacili przed kryzysem energetycznym, to zasługa ogromnych pieniędzy budżetowych i pieniędzy ze spółek, które pozwoliły zamrozić ceny – podkreślił gość Programu 3 Polskiego Radia.

Posłuchaj

15:06
Minister aktywów państwowych Jacek Sasin: budżet jest w bardzo dobrym stanie (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Michał Rykowski
Gość: Jacek Sasin (minister aktywów państwowych)
Data emisji: 23.10.2023
Godzina emisji: 8.45

ms

Polecane