"Piwnica" – premierowy thriller na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Piwnica" – premierowy thriller na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]
Adam Wojtyszko - autor i reżyser słuchowiska "Piwnica" Foto: Polskie Radio

Autorskie słuchowisko Adama Wojtyszki pod tytułem "Piwnica" to trzecia odsłona cyklu kryminalnego, realizowanego przez Teatr Polskiego Radia dla "Sceny teatralnej Trójki".

Adam Wojtyszko, autor i reżyser "Piwnicy", tym razem zamiast klasycznego kryminału policyjnego proponuje thriller z zaskakującym zakończeniem. Słuchowisko jest adaptacją opowiadania Ryszarda Ćwirleja "Kłopoty znajdą cię wszędzie". – Starałem się tylko nie popsuć tego, co tam było w dialogach, w strukturze, w pomyśle na zagadkę. Ta adaptacja to była raczej próba przygotowania tego do formatu radiowego, ale cała siła nośna wyobraźni była po stronie pana Ryszarda – mówi skromnie Wojtyszko.  

Mieszanka konwencji i siła opowieści

Reżyser przyznaje, że odszedł nieco od formy klasycznego kryminału. – Jest zagadka i jest zbrodnia, tylko to wszystko ma troszkę inne wymiary. Można by to próbować określić mianem thrillera albo czegoś z pogranicza konwencji.

Wojtyszko uważa, że w świecie pełnym bodźców i nacierających ze wszystkich stron informacji ludzie wciąż cenią dobre opowieści. – Marzy mi się, żeby nauczyć się opowiadać w taki sposób, żeby zainteresować, przekazać jakiś sens, przemycić może jakąś tezę czy jakąś wartość albo przynajmniej umiejętnie zadać pytanie i nie zanudzić. A przy tym nie zostawić z takim zupełnym niedosytem – deklaruje gość "Sceny teatralnej Trójki".

Kolejne odcinki serii prezentowane będą raz w miesiącu do grudnia 2023 roku. Nie są one ze sobą fabularnie powiązane. Łączy je natomiast specyficzna forma, zawrotne tempo, podział krótkich – trwających do 30 minut – słuchowisk na "rozdziały" wprowadzane przez narratora.

"Piwnica" – premiera: 22.10.2023

Autor i reżyser – Adam Wojtyszko

Reżyseria dźwięku – Agnieszka Szczepańczyk

Opracowanie muzyczne – Renata Baszun  

Występują:

Grzegorz Kwiecień

Tomasz Borkowski

Paweł Drzewiecki

Robert Kowalski

Czas trwania: 30'40'' 


Posłuchaj

54:10
Adam Wojtyszko, "Piwnica" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

*** 

Czytaj także: 

 

***

Na "Scenę teatralną Trójki" w niedzielę (22 października) zaprosili Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.

kc

Polecane