"Różyczka 2" to film, który zdradza kulisy brudnej polityki – mówi Mateusz Banasiuk

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Różyczka 2" to film, który zdradza kulisy brudnej polityki – mówi Mateusz Banasiuk
O kim jest "Różyczka 2"? O tym można przekonać się w polskich kinach. Premiera "Różyczki 2" 20 października. Na zdjęciu Magdalena Boczarska i Mateusz BanasiukFoto: Radosław Nawrocki / Forum

Do polskich kin wchodzi "Różyczka 2" w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. To sequel głośnej "Różyczki" tego samego twórcy. O ile jednak pierwszy film był inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, w jego kontynuacji więcej fikcji. Magdalena Boczarska ponownie gra główną rolę, a obok niej pojawiają się znani z pierwszej części Robert Więckiewicz i Jacek Braciak oraz nowe postacie grane m.in. przez Janusza Gajosa, Mateusza Banasiuka oraz Pawła Małaszyńskiego.

Joanna Warczewska (Magdalena Boczarska) ma wszystko: wielką miłość i świetnie rozwijającą się karierę. To poukładane życie w jednej chwili burzy jednak zamach terrorystyczny, w którym ginie jej ukochany mąż. Kiedy los daje kobiecie nową życiową szansę, dosięga ją kolejny cios. Ktoś wysyła zdjęcia i dokumenty kompromitujące jej rodzinę, żądając setek tysięcy euro w zamian za milczenie. Joanna decyduje się na własną rękę zmierzyć z szantażystą i z prawdą o własnej przeszłości. Gotowa jest zaryzykować wszystko, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem i rozwikłać skomplikowaną intrygę, w którą została wciągnięta.

Jaką rolę w tej dramatycznej grze odegrają tajemniczy agent, wpływowy polityk i przyjaciel z przeszłości? Jej wynik może mieć wpływ na losy milionów, a czas nie działa na korzyść Joanny.

"Różyczka" – początek kariery Magdy Boczarskiej

– Uwielbiam pierwszą część "Różyczki", Magdę Boczarską zwłaszcza. Kiedy pierwszy raz go obejrzałem, nigdy wcześniej jej nie spotkałem. Nie miałem pojęcia, że później nasze losy tak się mocno zwiążą – wyznaje Mateusz Banasiuk, który obecnie jest związany z Magda Boczarską także prywatnie. – Nie tylko ja się wtedy zachwycałem Magdą, inni także: zgarnęła mnóstwo nagród. Można powiedzieć, że jej kariera zaczęła się od tego filmu – wskazuje.

– Jan Kidawa-Błoński dostrzegł młodą Magdę Boczarską, powierzył jej niezwykle skomplikowaną, ważną role w swoim filmie i ten film jest już, można powiedzieć, kultowy – dodaje.

"Różyczka 2" – do pewnego stopnia oparta na faktach

– Byłem zaszczycony, kiedy reżyser zadzwonił do Magdy, powiedział "Daj Mateusza na chwilę" i powiedział, że chciał mi zaproponować rolę w swojej kontynuacji filmu "Różyczka". Bardzo się ucieszyłem, bo to jest taki reżyser, z którym naprawdę warto się spotkać: jestem pod wrażeniem jego erudycji, mądrości, świeżości, mimo, że jest to już bardzo dojrzały reżyser – mówi rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego. – Pod wrażeniem jego świeżego punktu widzenia i tego, jak nowoczesny film zrobił teraz – przyznaje.

– Jest sporo retrospekcji, ale ten film przede wszystkim jest mocno osadzony we współczesności. To ciekawe, scenariusz napisany był sporo lat temu i zaskoczony jestem, że ta historia staje się coraz bardziej aktualna – opowiada o filmie. – Ale przede wszystkim zdradza, opisuje kulisy polityki, również te kulisy tej brudnej polityki, której nie widzimy, bo niektórzy chcą ją przed nami skrzętnie ukryć. To są takie ciekawe tematy, które, wydaje mi się, mogą być przyciągające – uważa aktor.

Różyczka 2 oficjalny zwiastun/YouTube Monolith Films


W audycji ponadto m.in.:

  • 3 Warszawski Tydzień Kin Studyjnych: propozycje na weekend. Rozmowa z Marleną Gabryszewską, prezeską Stowarzyszenie Kin Studyjnych;
  • Premiera polska: "Figurant" w reżyserii Roberta Glińskiego. Rozmowy z odtwórcami głównych ról Mateuszem Więcławkiem i Marianną Zydek, wypowiedzi reżysera;
  • Aktualności filmowe.

Posłuchaj

48:28
Mateusz Więcławek o "Figurancie" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

50:46
Mateusz Banasiuk o swojej roli w "Różyczce 2" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 20.10.2023
Godziny emisji: 13.05

Polecane