Reklama

reklama

"Chłopi" Władysława Reymonta w nowym wydaniu. Nietuzinkowa adaptacja dzieła nagrodzonego Nagrodą Nobla

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Chłopi" Władysława Reymonta w nowym wydaniu. Nietuzinkowa adaptacja dzieła nagrodzonego Nagrodą Nobla
"Chłopi" Władysława Reymonta to jedna z najwybitniejszych powieści Młodej Polski, nagrodzona literacką Nagrodą Nobla. W Teatrze Ludowym w Krakowie można oglądać adaptację działa w reżyserii Remigiusza Brzyka.Foto: Jeremi Astaszow/ Teatr Ludowy Kraków

"Chłopi" Władysława Reymonta to jedna z najwybitniejszych powieści Młodej Polski, nagrodzona literacką Nagrodą Nobla. W setną rocznicą nadania wyróżnienia Teatr Ludowy w Krakowie zaprasza na nietuzinkową adaptację działa. W rolach głównych kobiety znane z kart powieści: Jagna, Jewka, Hanka i Jagustynka. – O szczegółach w Programie 3 Polskiego Radia opowiedziała Małgorzata Bogajewska, dyrektor teatru.

  • Na 21 października w Teatrze Ludowym w Krakowie zaplanowana została premiera "Chłopów" wg Władysława Reymonta w reżyserii Remigiusza Brzyka.
  • Twórcy zachęcają tym spektaklem do otwarcia szerokiej dyskusji o naszej tożsamości.
  • "To spektakl o  społeczeństwie, w którym ścierają się niezwykle intensywnie dobre i złe emocje, ludzie równie mocno kochają się, jak i nienawidzą" - czytamy w opisie przedstawienia.
  • W tej opowieści na plan pierwszy wysuwają się kobiety, nie tylko Jagna, ale też Jewka, Hanka, Jagustynka, samotne matki, uwiedzione, wykorzystane dziewczyny, wyrzucone poza lokalna społeczność.

– Pierwotnie tytuł naszego spektaklu miał brzmieć "Chłopki", bo to kobiety wysuwają się na pierwszy plan w naszej opowieści – mówią twórcy spektaklu "Chłopi" na podstawie powieści Władysława Reymonta. Jak zaznaczają, jednym z pretekstów do przyjrzenia się bohaterom Reymonta jest przypadająca za rok 100. rocznica przyznania pisarzowi literackiej Nagrody Nobla, właśnie za tę powieść.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że w tej powieści jest zapisane – jak nazwaliśmy to  roboczo – "polskie DNA" –  powiedział reżyser spektaklu Remigiusz Brzyk. – To dobry moment, żeby przyjrzeć się nam, temu skąd pochodzimy, i gdzie od tego czasu się znaleźliśmy – dodał.

"Chłopi" i bohaterki powieści: Jagna, Jewka, Hanka, Jagustynka

Twórcy spektaklu wyjaśnili, że na pierwszy plan w ich opowieści wysuwają się bohaterki Reymonta.– Jagna jest tu zdecydowanie czołową postacią. W naszym spektaklu wyraźnie zarysowana jest jej walka, wojowniczość, niechęć do poddania się i ugięcia przed tym wszystkim, co się wydarza  podkreśliła aktorka Justyna Litwic.

– Jagna absolutnie w żaden sposób do tej wsi się nie dopasowuje. Ogólnospołeczne zasady, które rządzą wsią, rządzą też nią, ale ona jednak ma swój świat, tę swoją wrażliwość, która jest niezrozumiana przez większość - i chyba tu leży wyjątkowość tej postaci – oceniła.

"Chłopi" w Teatrze Ludowym z kobietami na pierwszym planie/ Miasto Kraków

Barwne postaci i obraz społeczeństwa

Jak dodaje reżyser, jedną z kluczowych postaci w tej historii jest ksiądz. – Potraktowaliśmy tego bohatera serio, analizując, jak wpływa na wspólnotę. Dlatego nasi "Chłopi" dzieją się w kościele. Mamy wrażenie, że ten kościół nie wyparowuje nawet w tych momentach, kiedy w nim nie jesteśmy –  powiedział Remigiusz Brzyk, nawiązując do scenografii spektaklu.

Jak zaznacza reżyser, jedną z kluczowych postaci w spektaklu "Chłopi"  jest ksiądz. Jak zaznacza reżyser, jedną z kluczowych postaci w spektaklu "Chłopi" jest ksiądz. A cała akcja dzieje się w kościele. Jeremi 

Posłuchaj

4:32
"Chłopi" Władysława Reymonta w nowym wydaniu. Nietuzinkowa adaptacja działa nagrodzonego Nagrodą Nobla (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

"Chłopi" Władysława Reymonta

  • "Chłopi" to jedna z najwybitniejszych powieści Młodej Polski. Właśnie za nią 13 listopada 1924 roku, Władysław Reymont został ogłoszony laureatem Literackiej Nagrody Nobla.
  • Pisarz znajdował się wówczas u kresu życia i przyjął wiadomość o wyróżnieniu z goryczą. Schorowany, nie był w stanie samodzielnie odebrać nagrody na ceremonii w Sztokholmie. W jego imieniu dostał ją polski przedstawiciel dyplomatyczny w Szwecji, Alfred Wysocki.
  • Opinia publiczna skomentowała wiadomość o Nagrodzie Nobla zdecydowanie przychylniej. Jak powiadamiał swoich czytelników "Kurier Warszawski":
  • "To nie tylko berło literackie dla wielkiego artysty, to pokłon dla Polski i deklaracja, że najpiękniejsze perły w skarbach ludzkości noszą polskie nazwisko".

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Małgorzata Bogajewska (dyrektor Teatru Ludowego w Krakowie)
Data emisji: 20.10.2023
Godziny emisji: 10.42

IAR/PAP/zch

Polecane