Bądź bezpieczny na drodze: rusza ogólnopolska kampania "Twoje światła – nasze bezpieczeństwo"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bądź bezpieczny na drodze: rusza ogólnopolska kampania "Twoje światła – nasze bezpieczeństwo"
Badania wskazują, że nawet co drugi samochód może mieć źle ustawione światłaFoto: Shutterstock/teh_z1b

Z dnia na dzień ilość światła słonecznego maleje, światła samochodowe stają się więc coraz bardziej istotne. Oczywiście działające i dobrze ustawione, co niestety nie dla każdego jest oczywiste. Dlatego już po raz siódmy jesienią rusza ogólnopolska kampania policji i Instytutu Transportu Samochodowego "Twoje światła – nasze bezpieczeństwo".

  • Jak wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego, aż 98 procent kierowców twierdzi, że było oślepianych przez samochody jadące z przeciwka.
  • Badania wykazują także, że co drugi samochód ma źle ustawione światła, co w istotny sposób wpływa na bezpieczeństwo na drodze.

Bezpłatne badania w sobotę

Co roku jesienną porą Instytutu Transportu Samochodowego wraz z Biurem Ruchu Drogowego KG Policji organizuje ogólnopolską kampanię "Twoje światła – nasze bezpieczeństwo". W jej ramach kierowcy mogą bezpłatnie skontrolować reflektory w swoich pojazdach. Odpowiednie ich ustawienie, przejrzystość kloszy i stan żarówek mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drogach, zwłaszcza o tej porze roku.

W tym roku w kampanię włączyło się ok. 1400 stacji kontroli pojazdów z całej Polski. Kontrole diagnostów są bezpłatne i zaczynają się już w najbliższą sobotę, 21 października. Odbywać się będą jeszcze w trzy kolejne jesienne soboty: 28 października, 18 listopada i 9 grudnia. Zainteresowanym pomoże jedna z aplikacji drogowych, która doprowadzi kierowcę do najbliższej stacji kontroli wspierającej kampanię.Niebezpieczne pseudoksenony

– Kierowca, który ma źle wyregulowane światła, które świecą zbyt blisko przed jadącym pojazdem, może zobaczyć pieszego praktycznie na swojej masce. Z kolei jeśli w samochodzie światła będą ustawione zbyt wysoko, to będziemy oślepiali innych kierowców – tłumaczy Arnold Konieczny z policji. Większość kierowców ma możliwość regulacji wysokości świecenia w swoim samochodzie. – Jeśli samochód jest pusty, to korektor powinien być ustawiony na „zero”. I w zależności od obciążenia tego pojazdu powinien obniżać te światła tak, aby nie oślepiać innych kierowców nadjeżdżających z przeciwka – wskazuje.

– W ostatnim czasie nasiliło się zjawisko montownia w samochodach tzw. pseudoksenonów, czyli żarówek, które emitują kilkukrotnie więcej światła niż te homologowane. Taki kierowca stwarza ogromne zagrożenie na drogach, bo po prostu oślepia wszystkich kierowców. Jeśli chodzi o pojazdy, które są wyposażone w światła, które zagrażają bezpieczeństwu, to policjanci będą reagowali w sposób kategoryczny – ostrzega.

Spot Twoje Światła Nasze Bezpieczeństwo 2023/YouTube Instytut Transportu Samochodowego


Przeczytaj także:


Posłuchaj

2:45
Rusza kampania "Twoje światła – nasze bezpieczeństwo" (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autorka materiału reporterskiego: Anna Depczyńska
Data emisji: 19.10.2023
Godzina emisji: 7.42

pr

Polecane