Pęzino: imponująca twierdza templariuszy, joannitów i Puttkamerów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pęzino: imponująca twierdza templariuszy, joannitów i Puttkamerów
Zamek w Pęzinie przez blisko 250 lat był siedzibą rodu PuttkamerówFoto: Shutterstock/Traveller70

Kilkanaście kilometrów na wschód od Szczecina znajduje się wieś Pęzino: niewielka, ale imponująca swoją historią i zabytkami. Warto się tam wybrać, aby obejrzeć piękny kościół oraz niezwykły zamek. Przy odrobinie szczęścia można go będzie przynajmniej częściowo obejrzeć.

  • Historia Pęzina sięga X wieku, kiedy właśnie w tym miejscu, w widłach rzeczek Krępieli  i Pęzinki, swój gród obronny ulokowali Słowianie.
  • Zamek przez ponad 250 lat należał do rodu Puttkamerów. Pochodzący właśnie z tej rodziny Wawrzyniec Puttkamer był narzeczonym, a potem mężem, Maryli Wereszczakówny, pierwszej wielkiej miłości młodego Adama Mickiewicza.

Zakonna warownia

Historia Pęzina sięga X wieku, kiedy właśnie w tym miejscu, w widłach rzeczek Krępieli  i Pęzinki, swój gród obronny ulokowali Słowianie. Dwa wieki później powstała tu osada, a jej niemiecka nazwa – Penzin – pochodzi od nazwiska rodu założycieli: Depenzin. Stąd też spolszczona nazwa Pęzino. W XIII wieku tereny zostały podarowane templariuszom, którzy rozpoczęli budowę zamku-klasztoru w miejscu dawnego słowiańskiego grodu. Po upadku templariuszy budowla przeszła w ręce joannitów i to oni ostatecznie zbudowali potężny zamek, którego walory obronne zwiększało położenie na sztucznym wzniesieniu otoczonym wodami dwóch, wspomnianych już, rzeczek.

– Zbudowany w stylu gotyckim na planie nieregularnego czworoboku składała się z trzech głównych elementów: dużej wieży po południowo-zachodniej stronie, budynku mieszkalnego oraz wysokiego muru obronnego – opisuje pierwotny kształt budowli Marek Gaworski, autor książek poświęconych zamkom i pałacom Polski.

Od Puttkamerów do PGR-u

Kolejni właściciele zamku, przede wszystkim rodzina Borków, przebudowywali i rozbudowywali go. Jednak podczas wojny trzydziestoletniej zamek uległ sporym zniszczeniu. W 1680 zrujnowaną posiadłość przejęła rodzina Puttkamerów i w jej rękach pozostała ona aż do końca II wojny światowej. To dzięki nim zamek najpierw odbudowano, a później przeszedł metamorfozę w połowie XIX wieku. Ostatecznie stał się imponującą siedzibą rodową nieukrywającą średniowiecznych korzeni, ale jednocześnie otoczoną pięknym parkiem i zachwycającą kształtem.

Po zakończeniu II wojny światowej zamek trafił w ręce PGR Pęzin i zaczął stopniowo popadać w ruinę. W 1977 roku rozpoczęto jego odbudowę, która została zakończona po 13 latach. Przejęty przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa w 1996 został sprzedany w ręce prywatne, w których pozostaje do dziś.

Imponująca forteca. Zamek w Pęzinie/YouTube  RadioSzczecin

Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:40
Zamek w Pęzinie (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 17.10.2023
Godzina emisji: 10.39

pr

Polecane