Powstają dwie ekranizacje "Hrabiego Monte Christo". Renesans kina "płaszcza i szpady"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powstają dwie ekranizacje "Hrabiego Monte Christo". Renesans kina "płaszcza i szpady"?
Gerard Philipe i Gina Lollobrigida w klasyku kina płaszcza i szpady "Fanfan Tulipan"Foto: FILMSONER / Entertainment Pictures / Forum

Słynna powieść Aleksandra Dumasa (ojca) "Hrabia Monte Christo" cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników, ale również – filmowców. Właśnie powstają dwie kolejne ekranizacje. Jedna z nich, francuska, będzie filmem fabularnym, druga to włosko-francuski serial telewizyjny, chociaż w wersji angielskojęzycznej, gdyż obsada jest międzynarodowa, a producenci na pewno liczą na sprzedaż dzieła do różnych krajów.

  • Kino płaszcza i szpady to gatunek kostiumowych filmów przygodowych rozgrywających się w XVI-XVII wieku i obfitujących w pojedynki na szpady. Najpopularniejsze filmy tego gatunku to "Fanfan Tulipan" (1952) z Gerardem Philipe’em, "Cartuoche-zbójca" (1962) z Jean-Paulem Belmondo oraz "Czarny Tulipan" (1964) z Alainem Delonem.
  • "Hrabia Monte Christo" należy do najczęściej ekranizowanych powieści. Dotychczas powstało blisko 30. filmów fabularnych i co najmniej 10 seriali telewizyjnych inspirowanych powieścią Aleksandra Dumasa. Kolejne są właśnie realizowane.

  • Ostatnią nakręconą wersją ekranową był "Hrabia Monte Christo" w reżyserii Kevina Reynoldsa z Jimem Caviezelem, Guyem Pearce’em oraz Dagmarą Dominczyk w  rolach głównych.

Współczesne spojrzenie na powieść Dumasa

Historia niesłusznie skazanego Edmunda Dantesa, który ucieka z więzienia, by się zemścić na sprawcach swojego nieszczęścia, należy do najbardziej popularnych powieści, które są adaptowane: nakręcono blisko 30. filmów fabularnych i co najmniej 10 seriali inspirowanych powieścią. – Czy jest sens, by powstała kolejna adaptacja? Jak najbardziej! Jest to opowieść uniwersalna i ponadczasowa: ludzie lubią takie historie o zemście, bo dają niesamowitą satysfakcję, jeżeli są dobrze opowiedziane – tłumaczy dziennikarz filmowy Adam Siennica. – Więc opowiedzenie tej historii w sposób współczesny, odwołujący się do naszej obecnej wrażliwości może to zupełnie inaczej pokazać. Można to inaczej interpretować, można stworzyć rozrywkę na zupełnie innym poziomie – zapewnia.

– Chociaż znamy historię, możemy ją odebrać zupełnie inaczej, więc emocje mogą być większe, głębsze. A historia może mieć inny przekaz, którego nie odczytamy we wcześniejszych wersjach – dodaje.

"Hrabia Monte Christo": film i serial równocześnie

Najnowsze ekranizacje są związane, jakżeby inaczej, z Francją. Film fabularny to produkcja, którą wyreżyseruje duet znanych nad Sekwaną scenarzystów Alexandre de La Patellière i Matthieu Delaporte. Panowie mają na koncie m.in. scenariusze do sensacyjnych "22 kul" (2010) z Jeanem Reno w roli głównej oraz, co wydaje się ważniejsze, innej ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa: "Trzej muszkieterowie: D’Artagnan" znanej także z naszych kin. W ich wersji "Hrabiego Monte Christo" tytułowego bohatera zagra Pierre Niney nagrodzony Cesarem za główną rolę w biograficznym "Yves Saint Laurent" (2014). I to właśnie z uwagi na tego aktora o produkcji rozpisują się francuskie portale i gazety.

Jednak ciekawiej zapowiada się serial, za który będzie odpowiadał sam Bille August, jeden z dziewięciu reżyserów w historii, którzy dwukrotnie wywieźli z Cannes Złotą Palmę. Duński reżyser otrzymał ją za dramaty "Pelle zwycięzca" (1987) oraz "Dobre chęci" (1992). Teraz będzie reżyserował ośmioodcinkową wersję "Hrabiego Monte Christo". W roli głównej zobaczymy Sama Claflina, znanego m.in. z serii "Igrzyska śmierci", a partnerować będą mu Ana Girardot, Mikkel Boe Folsgaard, Blake Ritson, Karla-Simone Spence i Michele Riondino.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

6:00
Powstają dwie nowe ekranizacje "Hrabiego Monte Christo" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Adam Siennica (dziennikarz filmowy)
Data emisji: 16.10.2023
Godzina emisji: 13.14

pr

Polecane