Drum Fest w Opolu – gratka dla miłośników wszelakich rytmów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Drum Fest w Opolu – gratka dla miłośników wszelakich rytmów
Jose Torres będzie jedną z gwiazd Drum Fest 2023. Impreza odbędzie się w Opolu w dniach 19 października - 26 listopada.Foto: PAP/Marcin Bielecki

Instrumenty perkusyjne wszelkiego rodzaju i muzyka oparta na mocnym rytmie – to wszystko dominować będzie na festiwalu Drum Fest. Impreza odbędzie się w dwóch turach, na przełomie października i listopada.

  • Drum Fest organizowany jest w Opolu z przerwami od 35 lat.
  • Ideą przyświecającą organizatorom imprezy jest prezentowanie muzyki kładącej szczególny nacisk na warstwę rytmiczną.
  • Tegoroczna, 28. edycja festiwalu rusza 19 października i potrwa aż do 26 listopada. Wśród gwiazd są m.in. Ray Wilson oraz członkowie zespołów Deep Purple i King Crimson.

Drum Fest odbywa się w Opolu już od 35 lat, a na pomysł jej zorganizowania wpadł Wojciech Lasek, który mieszka w tym mieście i jest wykształconym perkusistą. Jak wspomina, początki były trudne, a lokalne władze potraktowały jego pomysł z dużą rezerwą.

Giganci perkusji w Opolu

– Miałem wtedy dwadzieścia parę lat na karku, w związku z czym dla tych poważnych ludzi na stołkach wyglądałem na takiego oszołoma, który przychodzi i chce robić festiwal perkusyjny. Przyszła taka pani, która była jakimś kuratorem czy wizytatorem, i powiedziała, że ona nie pozwala tego robić – opowiada gość "Trójki do trzeciej".

Już po kilku latach funkcjonowania Drum Fest zaczął przyciągać znane nazwiska z muzycznego świata. – Trzydzieści parę lat temu przyjazd takiego pana, który na przykład grał w Genesis, King Crimson czy Yes, to było takie wydarzenie, że ludzie potrafili dzwonić z innych miast i sprawdzać, czy to jest możliwe, że on naprawdę wystąpi w szkole muzycznej w Opolu – wspomina Lasek.

Drum Fest 2023 – pierwsza odsłona

28. edycja Drum Fest w Opolu rozpocznie się w czwartek, 19 października. Pierwszą z gwiazd, jakie pojawią się na scenie, będzie Ray Wilson. Szkocki artysta zagra na festiwalu już po raz trzeci. Po nim wystąpi m.in. Jose Aponte Trio, dowodzone przez Portorykańczyka na co dzień mieszkającego w Stanach.

W programie imprezy znajdziemy też koncert "Americans in Opole" w wykonaniu profesorów i studentów akademii muzycznej Denton Texas. – Myślę, że to jest gratka dla wszystkich tych, którzy kochają instrumenty klasyczne – mówi Wojciech Lasek.

Pierwsza część Drum Fest 2023 zakończy się w niedzielę, 22 października.

Animalsi, Deep Purple i Jose Torres na finał

Inauguracją drugiej odsłony festiwalu będzie występ zespołu Animals & Friends, mającego w składzie muzyków legendarnej grupy Animals. Odbędzie się on w czwartek, 16 listopada. Cała impreza zakończy się 26 listopada, a na ostatnie trzy dni organizatorzy przygotowali naprawdę mocne uderzenia.

Pierwszym z nich będzie koncert supergrupy Stick Men, z trzema członkami King Crimson w składzie. Dzień później na scenie pojawi się Ian Paice z formacją Purpendicular, grającą własne wersje utworów zespołu Deep Purple. Na finał zaplanowano natomiast koncert "Viva Santana!" z udziałem świetnego gitarzysty Leszka Cichońskiego i mieszkającego w Polsce od lat Kubańczyka Jose Torresa wraz z jego tercetem.

Posłuchaj

8:29
Drum Fest w Opolu – gratka dla miłośników wszelakich rytmów (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Wojciech Lasek (organizator Drum Fest w Opolu)
Data emisji: 16.10.2023
Godzina emisji: 12.14

kc

Polecane