Stanisław Radwan we wspomnieniach. "Obcowanie z nim było wielkim wyróżnieniem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stanisław Radwan we wspomnieniach. "Obcowanie z nim było wielkim wyróżnieniem"
W wieku 84 lat zmarł Stanisław Radwan wybitny kompozytor, jeden z najważniejszych twórców muzyki teatralnej w PolsceFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Bezwzględnie dokonania kompozytorskie są wybitne i ponadczasowe. Krzysztof Penderencki uważał, że to był jego najzdolniejszy uczeń. Podkreślał to po wielu latach - mówi dziennikarz i krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Jak zauważa, każda z osób, która przewinęła się przez życie tego twórcy, czuła się wyjątkowa. 

  • Stanisław Radwan - charyzmatyczny kompozytor, współtwórca spektakli teatralnych polskich mistrzów. 
  • "Był największym autorytetem w środowisku artystycznym Krakowa". Anna Dymna wspomina Stanisława Radwana. 
  • Współpracował z takimi reżyserami, jak Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki, Zygmunt Hübner, Andrzej Wajda czy Krystian Lupa.

– Stanisław Radwan był charyzmatyczny, wszystko go wyróżniało od większości – ocenia rozmówca Anny Popek. W jego ocenie obcowanie z kompozytorem było wielkim wyróżnieniem. – Podejrzewam, że to samo powiedzieliby i Andrzej Wajda i Gustaw Holoubek i Jerzy Jarocki i Tadeusz Łomnicki, czyli wszyscy ci artyści, którzy Radwana mieli za autorytet, tak jak ja – mówi Łukasz Maciejewski.

Nie tylko kompozytor, a współtwórca spektakli

– Związał swoje życie z teatrem. Cały teatr największych, jak się dzisiaj wydaje, mistrzów polskiego teatru XX i początków XXI wieku, to jest teatr Stanisława Radwana. Jego praca z Jerzym Grzegorzewskim i Jerzym Jarockim nade wszystko, ale także Andrzejem Wajdą, Krystianem Lupą, z Lidią Zamkow, z Zygmuntem Hübnerem, czy Konradem Swinarskim nie polegała na tym, że jak to często bywa że ktoś przynosi partyturę, ale to była praca twórcza nad całym spektaklem, de facto był współreżyserem – zauważa gość "Leniwego popołudnia". 

Najczęściej czytane

Wybitne filmy z muzyką Stanisława Radwana

Krytyk filmowy zwrócił uwagę, że choć nie jest długa lista filmów, do których Stanisław Radwan skomponował muzykę, to są to "wybitne filmy", które "Radwan zaszczycał swoją współpracą". Wśród nich jest m.in. "Wesele" Andrzeja Wajdy, "Szyfry" Wojciecha Jerzego Hasa, "Sprawa Gorgonowej" Janusza Majewskiego i "Rysa" Michała Rosy. Współpracował także z  Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Jarockim, Krystianem Lupą, Tadeuszem Bradeckim i Krzysztofem Babickim. 

WESELE reż. Andrzej Wajda [zwiastun]/Kino za Rogiem w Płocku

"Potrafił rozjaśnić wszystkie ciemności "

– Był niepisanym, największym autorytetem w środowisku artystycznym Krakowa – mówiła w jednej z sobotnich audycji Programu 3 Polskiego Radia Anna Dymna, wspominając zmarłego Stanisława Radwana. 

– Poznałam Staszka w latach siedemdziesiątych w Piwnicy pod Baranami. Potem towarzyszył mi przez całe życie – powiedziała podczas rozmowy w Trójce Anna Dymna. – Gdy był jakiś problem, zawsze szło się do Staszka. Potrafił rozjaśnić wszystkie ciemności i wątpliwości. Był cudownym czarodziejem. Najważniejsze jest jednak to, że swoją muzyką wprowadzał nas w przestrzeń wolności. Pracowałam z nim dużo w teatrze. Zawsze gdy tworzył, człowiek zyskiwał radość – podkreśliła aktorka.  

Stanisław Radwan – wszechstronnie wykształcony kompozytor

Stanisław Radwan studiował grę na fortepianie w klasie Ludwika Stefańskiego i kompozycję pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności doskonalił w 1967 podczas kursów prowadzonych przez Pierre'a Schaeffera oraz Oliviera Messiaena w Paryżu.

W latach 1960-1975 współpracował z kabaretem Piwnica pod Baranami. Jednocześnie, w latach 1963-66, był kierownikiem muzycznym Teatru Rozmaitości w Krakowie, zaś w latach 1974-76 - w Teatrze Ateneum w Warszawie. W 1977 związał się na stałe, jako konsultant muzyczny, ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, pełniąc od 1980 do 1990 funkcję dyrektora tej sceny. 

Posłuchaj

49:03
Twórczość Stanisława Radwana i jej znaczenie dla polskiego teatru (Leniwe popołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Był laureatem wielu nagród m.in. na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za muzykę do spektakli - "Powrót Odysa" (1982), "Rękopis znaleziony w Saragossie" (1993), "Sen srebrny Salomei" (1994), na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za muzykę do "Woyzecka" w reż. Tadeusza Bradeckiego (1982), Nagrody miasta Krakowa (1988), Nagrody im. Aleksandra Bardiniego (2000), Nagrody Fundacji Kultury Polskiej (2007).

Stanisław Radwan należał do grona najbardziej cenionych twórców muzyki teatralnej. Jest autorem ponad dwustu kompozycji, napisanych dla najważniejszych teatrów w kraju. 

Stanisław Radwan. W poszukiwaniu ciszy, cz. II/ Filmoteka Małopolska

***

Tytuł audycji: Leniwe popołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 15.10.2023
Godzina emisji: 13.08

gs/PAP/DS

Polecane