XXVIII Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Drum Fest. Zagrają gwiazdy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
XXVIII Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Drum Fest. Zagrają gwiazdy
XVIII DrumFestFoto: mat. prasowe

Już 19 października w Opolu startuje XXVIII Festiwal Drum Fest. Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Drum Fest – zapoczątkowany w 1988 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Opolu – to znana nie tylko w polskim środowisku muzycznym interdyscyplinarna impreza muzyczna. W jej programie, oprócz koncertów z udziałem artystów o międzynarodowej sławie, swoje ustalone miejsce mają konkursy adresowane przede wszystkim do uczniów szkół muzycznych i studentów akademii muzycznych. 

W tegorocznej edycji DrumFest wystąpią m.in.: Ray Wilson, Stickmen, Ian Paice & Purpendicular, Animals & Friends, Viva Santana, Russell Gilbrook, Jose Aponte Trio, Bernard Maseli, Moribaya.

 

Ray Wilson (19 października, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe)

Ray Wilson, uznany za jednego z najlepszych brytyjskich wokalistów w historii, jest znany w świecie muzycznym jako wyjątkowy piosenkarz/autor tekstów i jest ceniony za swoją charyzmatyczną prezencję sceniczną. Członek zespołów Guaranted Pure, Stiltskin, Cut. Od 1996 do 1999 wokalista i autor tekstów dla Genesis – jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów rock'n'rolla w historii. Wieloletnia kariera solowa i współpraca z legendarną grupą Genesis sprawiła, że Ray Wilson jest twórcą znanym i docenianym na całym świecie. Wspólnie nagrana z zespołem Genesis płyta "…Calling All Stations…" do dziś cieszy się ogromną popularnością i uznawana jest za jedną z najlepszych płyt w dyskografii grupy. W 2023 roku artysta rusza przypomnieć polskiej publiczności największe przeboje grupy Genesis w trasie koncertowej "Genesis Classic"!

 

Jose Aponte Trio (20 października, Państwowa Szkoła Muzyczna)

Jose Aponte Trio to wyjątkowe portorykańsko-polskie trio w składzie José M. Aponte, Krzysztof Puma Piasecki oraz Stan Michalak.

José M. Aponte (Puerto Rico) jest głównym wykładowcą na wydziałach perkusji i jazzu, gdzie uczy gry na zestawie perkusyjnym i perkusji latynoskiej. Oprócz prywatnych lekcji w studiu, José jest dyrektorem UNT Afro-Cuban Ensemble, Brazilian Ensemble i Latin Jazz Lab Band.

Krzysztof "Puma" Piasecki (PL), absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej, Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Kompozytor, aranżer, pedagog, jeden z najwszechstronniejszych gitarzystów polskiej sceny muzycznej. Został odznaczony brązowym medalem "Gloria Artist". Nagrał 12 płyt autorskich oraz dziesiątki płyt jako muzyk sesyjny.

Stan Michalak (PL), wybitny basista, którego muzyczne korzenie tkwią głęboko w tradycji europejskiej muzyki klasycznej, jazzu i szeroko pojmowanej kreatywnej improwizacji muzycznej. Przez wiele lat związany z berlińską sceną artystyczną.

 

"Americans in Opole", Koncert w wykonaniu profesorów i studentów akademii muzycznej Denton Texas (21 października, Państwowa Szkoła Muzyczna)

Mark Ford jest artystą grającym na marimbie i koordynatorem ds. perkusji na Uniwersytecie Północnego Teksasu w Denton w Teksasie. Jako były prezes Percussive Arts Society i koordynator jednego z największych programów perkusyjnych w Stanach Zjednoczonych w UNT, Ford jest aktywnym wykonawcą i kompozytorem. Występował na arenie międzynarodowej w całej Europie, a także w Japonii, Chinach, Tajwanie, Australii i Ameryce Południowej. Oprócz obowiązków w UNT Ford jest także dyrektorem artystycznym corocznego konkursu Drum Fest Marimba/Vibraphone Competition w Opolu.

Dave Hall jest profesorem nadzwyczajnym perkusji. Podczas organizacji nominacji akademickiej i pod jego kierownictwem Zespół Perkusyjny Uniwersytetu Nebraski został wybrany do wykonania koncertu pokazowego w PASIC zarówno w 2019, jak i 2016 roku, jako zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Zespołów Perkusyjnych Towarzystwa Sztuk Perkusyjnych. Przed nominacją do Lincoln Dave był instruktorem gry na perkusji na Texas Christian University (TCU) oraz połączeniami klas, urządzeniami i kursami na Uniwersytecie Północnego Teksasu jako wykładowca. Oprócz działań uniwersyteckich, Hall również regularnie występuje jako solista na marimbie i wielu innych instrumentach perkusyjnych.

Opisana przez magazyn Fanfare jako "nieustraszona perkusistka", I-Jen Fang rozwija karierę jako solistka, kameralistka, muzyk orkiestrowy i nauczyciel. Dołączyła do wydziału McIntire Department of Music na Uniwersytecie Wirginii w 2005 roku i jako główna timpanistka i perkusistka w Charlottesville Symphony. Jako solistka I-Jen występowała jako solistka na marimbie na Tajwanie, w USA, Austrii, Francji, Węgrzech, Rumunii i Republice Południowej Afryki. Występowała także jako solistka na marimbie w Charlottesville Symphony w latach 2006 i 2010.

Paul Rennick jest profesorem perkusji w UN Texas, gdzie pracuje na tym wydziale od 1991 roku. Paul kieruje wieloma nagradzanymi zespołami perkusyjnymi, prowadzi zajęcia w pracowni lekcji stosowanych, a także aranżuje i komponuje instrumenty perkusyjne. Będąc czołową postacią w świecie marszowej perkusji i edukacji perkusyjnej, Paul może poszczycić się długą historią odnoszących sukcesy studentów i renomowanych zespołów wykonawczych, był także cenionym gościnnym artystą na całym świecie. W 2017 roku został wybrany do Międzynarodowej Galerii Sław Drum Corps, a w 2021 do Galerii Sław World Drum Corps.

 

Dragonflies (22 października, Państwowa Szkoła Muzyczna)

Dragonflies Project to najnowszy zespół wibrafonisty elektrycznego Bernarda Maselego. Tym razem zaprasza on do współpracy basistkę Klaudię Wachtarczyk oraz perkusistkę Justynę Mikrut!

Muzyka tria to połączenie bluesa-funky-jazzu oraz rocka, czyli oscyluje wokół intensywnych rytmów tanecznych i przepełniona jest równie intensywnymi zwrotami melodycznymi. Bernard próbuje przełożyć na język wibrafonu charakterystyczny kolor i "groove" tych gatunków i warto przy tym zaznaczyć, że jest to pierwsze tego typu połączeniu wibrafonu z muzyką funky w historii muzycznej naszego kraju.

 

Animals & Friends (16 listopada, DomExpo)

W 1964 roku młodzież na całym świecie została porwana przez falę nowego energicznego rock & rolla. Na szczycie listy znajdowali się The Beatles, The Rolling Stones oraz The Animals. Świat łapczywie chwytał rhythm & bluesa granego znad rzeki Tyne.

Po The Beatles, The Animals był drugim brytyjskim zespołem, który znalazł się na szczycie amerykańskich list przebojów, z legendarną, sprzedającą się z milionach egzemplarzy balladą "House of The Rising Sun". Ponad dwadzieścia hitów znalazło się w top10 w różnych częściach całego świata. Tylko w Wielkiej Brytanii zespół osiągnął 12 pierwszych miejsc na liście przebojów. The Animals są przełomowym zespołem z gatunku rhythm & bluesa, nieustająco cieszą się wielkim uznaniem na arenie międzynarodowej.

Obecnie w skład zespołu wchodzi oryginalny członek Animals John Steel oraz Danny Handley, Roberto Ruiz i Barney (Boogie) Williams. Po uznanych przez krytyków i niezwykle udanych wspólnych trasach koncertowych od 2008 roku, ta legendarna kombinacja muzyków po raz kolejny wystąpi razem na jednej scenie.

Podczas tegorocznej edycji Drum Fest usłyszymy fantastyczny koncert z czystymi klasykami zespołu – "House of the Rising Sun", "We Gotta Get Out of This Place", "Baby Let Me Take You Home" i nie tylko. Po ponad 50 latach legenda wciąż żyje.

 

Moribaya (19 listopada, Państwowa Szkoła Muzyczna)

Moribaya to grupa o międzynarodowym składzie artystów z Polski, Australii, Burkina Faso i Ukrainy, których połączyło zamiłowanie do tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki. Wspólna pasja stała się przyczynkiem do powstania tego multikulturowego, barwnego kolektywu. Zespół zaraża pokładami pozytywnej energii afrykańskiego słońca i radości z grania muzyki na żywo.

Żywiołowa, transowa muzyka bębnów, piękny śpiew utalentowanej, ukraińskiej wokalistki śpiewającej w językach afrykańskich oraz wirtuozerska gra na balafonach i korze tworzą z każdego koncertu pełną wrażeń podróż do afrykańskich źródeł rytmu. Repertuar zespołu stanowią inspiracje tradycyjną muzyką z zachodniej Afryki: Burkina Faso, Gwinei, Mali i Wybrzeża Kości Słoniowej. Grupa prezentuje tradycyjne melodie i rytmy w autorskich aranżacjach, a także kompozycje własne utrzymane w tradycyjnym stylu. O charakterystycznym brzmieniu zespołu stanowi oryginalne, tradycyjne instrumentarium, takie jak: afrykańskie bębny djembe i dundun, kora - afrykańska harfa, balafony, talking drum i inne, które zespół przywozi z licznych podróży do regionu Afryki Zachodniej.

 

Stick Men (24 listopada, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe)

Stick Men – amerykańska grupa muzyczna. Trio utworzone w 2008 roku przez związanych z grupą King Crimson uznanych muzyków rockowych Tony'ego Levina (Chapman stick) i Pata Mastelotto (perkusja, elektronika) oraz młodego wirtuoza Michaela Berniera (Chapman stick).

Grupa powstała w następstwie wydania solowego albumu Tony'ego Levina pt. "Stick Man" w roku 2007. W nagraniu albumu wziął udział Pat Mastelotto. Aby promować album koncertami, Tony Levin utworzył grupę, która stopniowo zaczęła się przekształcać w nowy projekt muzyczny, którego podstawowym repertuarem były utwory z albumu Tony'ego Levina "Stick Man", utwory z repertuaru King Crimson (którego sekcje rytmiczną podobnie jak w Stick Men tworzy Levin i Mastelotto), jak i Michaela Berniera. Wkrótce grupa zaczęła tworzyć swój własny repertuar.

Wydanie pierwszego albumu zapowiedziane jest na listopad 2009. Na albumie znajdą się premierowe kompozycje tria jak i przygotowane przez Levina nowe opracowanie "Ognistego Ptaka" Igora Strawinskiego. Trudno jednoznacznie zdefiniować styl muzyczny prezentowany przez grupę, na który składa się: awangarda, rock, muzyka eksperymentalna, post rock, jazz, rock psychodeliczny.

Pierwsze dwa koncerty zespołu odbyły się w Polsce. Grupa wystąpiła we Wrocławiu i Opolu w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego Eventus 2008. Przygotowania do koncertów odbywały się w studiu Polskiego Radia Opole. W kwietniu 2009 grupa rozpoczęła swoje pierwsze europejskie tournée, podczas którego odwiedziła 25 miast.

Członkowie Stick Men nagrali albumy, które sprzedały się w ponad 50 mln egzemplarzy na całym świecie, a wszyscy trzej indywidualni członkowie grali wspólnie w wielu różnych projektach w ciągu ostatnich pięciu dekad w ponad 90 krajach na całym świecie.

 

Ian Paice & Purpendicular (25 listopada, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe)

W pierwszej części koncertu wystąpi zespół TSA MNK (Lekki, Michalski, Niekrasz, Kapłon, Wester). TSA MNK to polski zespół rockowy, oficjalnie założony 13 czerwca 2019 roku przez Janusza Niekrasza, Marka Kapłona i Damiana Michalskiego. Grupa stanowi osobne równoległe przedsięwzięcie artystyczne mające na celu kontynuację muzycznych tradycji zespołu TSA oraz tworzenie nowego repertuaru.

Ian Paice to jedyny członek zespołu Deep Purple, który grał we wszystkich wcieleniach grupy (1968-76, 1984- ). Purpendicular to zespół, który gra Deep Purple w najlepszym wydaniu, najbliższym oryginałowi. Podczas ich koncertu usłyszycie wszystko: od hitów Deep Purple, przez mniej znane piosenki, po piosenki, których Ian Gillan & co. nigdy nie grali.

Purpendicular został założony w październiku 2007 roku przez irlandzkiego piosenkarza Robby'ego Thomasa Walsha i austriackiego gitarzystę Joe Doblhofera. Oryginalny perkusista Deep Purple, Ian Paice, grał z zespołem podczas ich pierwszej europejskiej trasy koncertowej.

Ponieważ Deep Purple nie chciał zagrać w Machine Head 40th Anniversary Tour, zaszczyt przypadł Purpendicular. W 2012 roku zespół wyruszył w oficjalną trasę koncertową z okazji 40-lecia "Machine Head". Podczas jednego z koncertów obowiązki basisty przejął Roger Glover, oryginalny basista Deep Purple. W 2017 roku zespół wydał album "Venus to Volcanus", który nagrali z Toni Carey.

 

Viva Santana! (26 listopada, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe)

Viva Santana! to program, który od pierwszych dźwięków porywa publiczność w niezwykłą podróż od lat 60. XX wieku i klimatu festiwalu Woodstock do współczesności! Leszek Cichoński i José Torres z zespołem zagrają największe przeboje Carlosa Santany i kilka innych utworów muzycznych będących totalną niespodzianką.

Leszek Cichoński – twórca Gitarowego Rekordu Guinnessa – postanowił uczcić muzycznie 70. urodziny Carlosa Santany. Jego nowy projekt nosi nazwę Viva Santana. Ponieważ trudno oddać klimat tej muzyki bez brzmienia bongosów i kong, zaprosił do tego projektu znakomitego perkusjonistę José Torresa. Oprócz wymienionych wcześniej hitów zagrają wspólnie również m.in. "Black Magic Woman", "Moon Flower", a także nowsze przeboje, jak "Smooth" oraz santanowskie wersje polskich przebojów, jak "Podaruj mi trochę słońca" grupy Bemibem i "Asfaltowe łąki" grupy ABC.

Obecność w składzie świetnych muzyków, również jazzowych, pozwala na bardzo kreatywne potraktowanie muzyki Carlosa Santany i ciekawe improwizacje, co czyni ten projekt znakomitą propozycją zarówno na imprezy plenerowe, jak i na festiwale jazzowe.


Szczegółowe informacje o imprezie można znaleźć na stronie drumfest.pl oraz w mediach społecznościowych.

Bilety na wszystkie koncerty można kupić na ebilet.pl oraz w sklepie muzycznym Ragtime w Opolu.

 

Polecane