Największy polski komediopisarz w muzeum, czyli wystawa "Aleksander Fredro jest w dobrym humorze"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Największy polski komediopisarz w muzeum, czyli wystawa "Aleksander Fredro jest w dobrym humorze"
Kostium Romana Polańskiego do roli Papkina w ekranizacji "Zemsty" jest przebojem wystawy "Aleksander Fredro jest w dobrym humorze". To niejedyna ciekawostka związana z Fredrą, patronem roku 2023. Na wystawie można obejrzeć m.in., pamiątki związane z Fredrą oraz inscenizacjami jego dzieł.Foto: mat. prasowe/Akson Studio

W Muzeum Teatralnym otwarto wystawę "Aleksander Fredro jest w dobrym humorze" poświęconą największemu polskiemu komediopisarzowi, a właściwie – sześciu pierwszym komediom z tzw. okresu lwowskiego, czyli z lat 1822-1835. Można na niej obejrzeć pamiątki związane z samym twórcą, ale także ze spektaklami i aktorami na przestrzeni wieków.

  • Sześć komedii "lwowskich", których premiery odbyły się w latach 1822-1835 to "Mąż i żona", "Damy i huzary", "Pan Jowialski", "Śluby panieńskie", "Zemsta" i "Dożywocie".
  • Nazwa wystawy, "Aleksander Fredro jest w dobrym humorze", nawiązuje do znanej książki Jarosława Marka Rymkiewicza "Aleksander Fredro jest w złym humorze".
  • Na wystawie, wśród wielu pamiątek, można obejrzeć m.in. oryginalny kostium, w którym Roman Polański grał Papkina w ekranizacji "Zemsty" wyreżyserowanej przez Andrzeja Wajdę.

Role fredrowskie: wyzwanie dla aktora

Wystawa w Muzeum Teatralnym (mieszczącym się w warszawskim Teatrze Narodowym), skupia się na pierwszych sześciu komediach Aleksandra Fredry, tzw. lwowskich, a przede wszystkim na postaciach. – Te postacie fredrowskie charakteryzują się tym, że mają życie samodzielne, nie są emanacjami autora. W związku z tym są wspaniałymi wyzwaniami dla twórczości aktorskiej – opowiada dr Andrzej Kruczyński, koordynator wystawy "Aleksander Fredro jest w dobrym humorze" w Muzeum Teatralnym. – Prezentujemy na wystawie najciekawsze, zapamiętane przez widzów kreacje aktorskie uchwycone na zdjęciach. Począwszy od Alojzego Żółkowskiego, XIX-wiecznego mistrza komediowego, poprzez Helenę Modrzejewską, która Anielę grała całymi latami w "Ślubach panieńskich", Solskiego, Ćwiklińską i innych, których można by długo wymieniać – zachęca.

– Są też na zdjęciach aktorzy współcześni: Joanna Szczepkowska, para Świderski-Holoubek zapamiętana przez widzów w "Zemście", Olbrychski, Seweryn, Malajkat... Czar aktorów w rolach, to jest kwintesencja tej wystawy – dodaje.Ludmir: drugi Fredro

Wystawa powstała z okazji 230. rocznicy urodzin Fredry. – Chodziło nam o coś więcej niż tylko celebracja jubileuszu, stąd skupienie na postaciach, aktorach. W centrum wystawy, bo każda wystawa jest opowieścią, stoi "Pan Jowialski": komedia autotematyczna, komedia o komedii, komedia o humorystach – tłumaczy rozmówca Michała Żołądkowskiego. – Wyeksponowana jest postać Ludmira, ponieważ to jest drugi Fredro. Sam Fredro mógłby powiedzieć słowami Ludmira: "Ja zbieram kłosy na swoim polu, polu śmieszności", gdyż interesował się "śmiesznością" losów ludzkich – wskazuje.

– Perełką na tej wystawie jest kostium Romana Polańskiego do roli Papkina z filmowej wersji "Zemsty" – zapewnia.

Wystawa "Aleksander Fredro jest w dobrym humorze" potrwa do 3 marca 2024 roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie Muzeum Teatralnego i w mediach społecznościowych.


Przeczytaj także:


Posłuchaj

4:34
Wystawa "Aleksander Fredro jest w dobrym humorze" w Muzeum Teatralnym (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: dr Andrzej Kruczyński (koordynator wystawy "Fredro w dobrym humorze" w Muzeum Teatralnym)
Data emisji: 12.10.2023
Godzina emisji: 14.13

pr

Polecane