Prof. Michał Kleiber: musimy walczyć, aby demokracja wracała do swoich korzeni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prof. Michał Kleiber: musimy walczyć, aby demokracja wracała do swoich korzeni
Prof. Michał KleiberFoto: Polskie Radio/Trójka

– W tej chwili polityka wpływa nawet na zachowania organizacji aspirujących do dobrej opinii. To jest niezwykle niebezpieczne. Tak naprawdę nie może dalej być: musimy walczyć, aby demokracja wracała do swoich korzeni – mówił w radiowej Trójce prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny pisma "Wszystko co najważniejsze" oraz były prezes PAN.

– Widać wyraźnie, że debata publiczna, a tym samym generalnie demokracja w naszym kraju, niezwykle ucierpiała na atmosferze, która panuje – stwierdził prof. Kleiber w rozmowie z Michałem Rykowskim. I dodał: – Nie można się powstrzymać od stałego apelowania o to, abyśmy nie wahali się krytykować, ale (…) robili to w sposób, który jest zgodny ze standardami demokracji.

Prowadzący "Trójkowy komentarz dnia" zapytał także swojego gościa o rozwijający się na świecie konflikt kulturowy w kontekście niedawnego ataku terrorystów z Hamasu na Izrael. Były przewodniczący tej organizacji wezwał wszystkie państwa arabskie do dżihadu. – Jego tempo i zakres [konfliktu cywilizacji – red.] jest taki, że nie jest łatwo być choćby umiarkowanym optymistą. Ale według mnie musimy się odwoływać do korzeni cywilizacji, która jednak zapewniała spokojny rozwój – odpowiedział prof. Kleiber. – Myślę szczególnie o ostatnim półwieczu. Od czasu zakończenia II wojny światowej jednak duża część świata, na czele z Europą, potrafiła się rozwijać szybko i spokojnie – wskazał.

Całość w nagraniu.


Posłuchaj

8:35
Prof. Michał Kleiber: musimy walczyć, aby demokracja wracała do swoich korzeni (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Michał Rykowski
Gość: prof. Michał Kleiber (redaktor naczelny pisma "Wszystko co najważniejsze", były prezes PAN)
Data emisji: 12.10.2023
Godzina emisji: 17.48

pr

Polecane