"Nie lękaj się miłości" – przygotowania do premiery słuchowiska o Janie Pawle II
2023-10-13, 09:10 | aktualizacja 2023-10-13, 09:10
Specjalne wydanie "Trójki pod księżycem" było poświęcone pierwszej październikowej premierze na "Scenie teatralnej Trójki". Odbędzie się ona wyjątkowo w poniedziałek (16 października), w 45. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Początek: godz. 22.05.
– Odwaga Karola Wojtyły jako księdza, a potem biskupa pomocniczego, była niesamowita. Myślę, że stąd wzięły się te słowa, które wypowiedział jako pierwsze na placu św. Piotra: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi". W tych słowach Jan Paweł II wyrażał siebie. On się nigdy nie lękał. Podczas rozmów ze Służbą Bezpieczeństwa wykazywał się niesamowitą odwagą - mówił ksiądz Sebastian Kozyra, p.o. dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, z którego inicjatywy powstało słuchowisko "Nie lękaj się miłości".
– Myślę, że warto uczyć się od świętego Jana Pawła II, bo odwaga jest nam potrzebna także w dzisiejszych czasach. Tytuł słuchowiska "Nie lękaj się miłości" jest wezwaniem do tego, abyśmy byli odważni w naszym codziennym życiu, nie bali się spotykać z drugim człowiekiem, nawet jeżeli to spotkanie jest bardzo trudne – dodał gość "Trójki pod księżycem".
Słuchowisko nawiązuje do czasów, gdy Karol Wojtyła był animatorem krakowskiego duszpasterstwa akademickiego. Często zabierał młodych ludzi na wycieczki i był nazywany przez nich "wujkiem". Autor scenariusza zdradził, że inspirował się książką "Wojtyła na podsłuchu" Marka Lasoty. – W tej książce najbardziej ujęło mnie to, że każdy z tych ludzi, którzy jeździli z "wujkiem" na rajdy czy spływy, podkreślał, że on nigdy nikogo nie oceniał. Jeżeli ktoś miał potrzebę porozmawiania na temat osobistych problemów, to on go nie krytykował. Wysłuchiwał, rozważał i pokazywał, co się stanie, jeżeli zrobisz tak albo tak – mówił Tomasz Man.
Rozmowie towarzyszyły nagrania z Teatru PR, zrealizowane podczas powstawania słuchowiska. Usłyszeliśmy aktorów zaproszonych do udziału w nim, grających studentów, agenta oraz księdza Karola Wojtyłę. W roli głównego bohatera wystąpił Sławomir Grzymkowski.
"Nie lękaj się miłości" – skąd wziął się pomysł na słuchowisko?
Słuchowisko "Nie lękaj się miłości" powstało dzięki inicjatywie Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Instytut zaproponował Tomaszowi Manowi napisanie sztuki radiowej opowiadającej o spotkaniach księdza Karola Wojtyły ze studentami na przełomie lat 50. i 60. Biskup pomocniczy krakowski w latach 1958–1964 uczestniczył w wyprawach młodzieży akademickiej w góry oraz na spływy kajakowe.
Relacje Karola Wojtyły ze studentami były przedmiotem zainteresowania UB. Ksiądz był rozpracowywany przez bezpiekę już od lat 40. Tomasz Man zapoznał się z materiałami dokumentującymi tamten etap działalności Wojtyły i stworzył postać młodego agenta UB, którego zadaniem było podsłuchiwanie księdza podczas studenckiej wyprawy kajakowej.
Temat inwigilacji duchownego podjął także ostatnio Robert Gliński w filmie pod tytułem "Figurant", prezentowanym na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film można już oglądać w kinach.
W kąciku aktualności opowiedzieliśmy o pokazie przygotowywanym przez światowej sławy artystę profesora Krzysztofa Wodiczkę na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Instalacja pod tytułem "Dialog Nadziemny" zostanie zaprezentowana 13 października. Spektakle Krzysztofa Wodiczki, atrakcyjne wizualnie, dotyczą ważnych spraw społecznych. Tym razem artysta wraz z bohaterami instalacji opowie o problemach gdańskiej społeczności. Jego prace mają jednak zawsze nie tylko lokalne, ale także globalne przesłanie.
Wydarzenie stanowi najważniejszy punkt obchodów 25. urodzin Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.
Posłuchaj
***
Na "Trójkę pod księżycem" w piątek (13 października) zaprosili Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.
wd / pr / kc