Wyjątkowy spektakl w koprodukcji aktorów z ośmiu krajów. "The Best European Show” w Opolu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wyjątkowy spektakl w koprodukcji aktorów z ośmiu krajów. "The Best European Show” w Opolu
Fragment plakatu wydarzenia "The Best European Show". Międzynarodowa koprodukcja, swoją premierę będzie miała w Teatrze Kochanowskiego w Opolu. Foto: Materiały prasowe

"The Best European Show" to koprodukcja pięciu teatrów z różnych państw Europy, a w wyjątkowy spektakl zaangażowani są artyści z ośmiu krajów. Po polskiej premierze w Opolu show wyruszy w europejskie tournée.  Na czym polega i kto będzie mógł je zobaczyć? - O tym w "Trójce do trzeciej" opowiedziała Barbara Kowol z Teatru Kochanowskiego w Opolu.

  • W ostatnich latach opolski teatr stał się miejscem najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. 
  • "The Best European Show" to koprodukcja pięciu teatrów z różnych państw Europy.
  • Premiera "The Best European Show" została zaplanowana na 13 października w Teatrze Kochanowskiego w Opolu. 

– Tę koprodukcję chcielibyśmy wykorzystać jako okazję do zbadania: czym jest dziś europejski teatr? Jaka jest współczesna Europa? Jakie są nasze obowiązki i zakres odpowiedzialności w teatrach publicznych i w sztuce, którą tworzymy? – zaznaczał Haris Pašović, reżyser.

Spektakl, jakiego nie było 

W ramach show widzowie będą mogli zobaczyć satyryczno-komediową opowieść o współczesnej Europie i jej teatrze. Na scenie poznamy międzynarodowe jury, które musi wyłonić zwycięzcę pierwszego Europejskiego Festiwalu Teatralnego, stworzonego na wzór Konkursu Piosenki Eurowizja. Zadanie okazuje się trudniejsze, niż ktokolwiek mógł przewidzieć. Polityka, prywatne ambicje, afery miłosne i odważne wizje artystyczne przenikają się podczas finałowej nocy, gdzie podejmowane są ostateczne decyzje. Stawka jest wysoka, a presja rośnie...Czytaj także:

Problemy europejskiego teatru i nie tylko 

– Show pokazuje sytuacje i problemy, którym europejski teatr stawia czoła – dodał Sean Buhagiar, dramaturg. Jak podkreślają twórcy, "The Best European Show" nie tylko bawi, ale przede wszystkim skupia się na istotnych kwestiach. Poprzez wielonarodową obsadę i tematykę, spektakl staje się pretekstem do rozmów o istocie europejskiego teatru, złożoności współczesnego społeczeństwa oraz poczucia tożsamości.


Jak zaznaczają inicjatorzy, wydarzenie stanowi również doskonały przykład tego, że teatr może być miejscem spotkań, dialogu, poszanowania różnic, a jednocześnie wyrażania wspólnych wartości. Premierowy weekend już 13 października na Dużej Scenie Teatru Kochowskiego w Opolu.Posłuchaj

3:34
Wyjątkowy spektakl w koprodukcji aktorów z ośmiu krajów. "The Best European Show" w Opolu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Barbara Kowol (Teatr Kochanowskiego w Opolu)
Data emisji: 11.10.2023
Godziny emisji: 14.13

IAR/mat.pras./zch


Polecane