Innowacyjna pasta do zębów nie tylko je myje, ale i leczy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Innowacyjna pasta do zębów nie tylko je myje, ale i leczy
Czy innowacyjna pasta do zębów pozwoli wyeliminować wizyty u dentysty?Foto: Shutterstock/Ground Picture

– Otrzymany przez nas kompozyt, który składa się z krzemionki, glinki i różnych dodatków roślinnych, jest tak dobrany, że działa na zęby antybakteryjnie, przeciw paradontozie. Może też wpływać na odnawianie warstwy wierzchniej zęba – opisuje dr hab. Ewa Skwarek z Katedry Chemii Radiochemii i Chemii Środowiskowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

  • Pasta przyszłości nie tylko myje, ale i leczy zęby. Jakie ma składniki?
  • Czynne związki obecne w paście to nie nowość. Na czym zatem polega jej innowacyjność?
  • Pasta do zębów opracowana na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej doceniona w międzynarodowym konkursie. 

Jak przypomina rozmówczyni Liliany Kaczmarczyk, paradontoza to bardzo poważny problem, w wyniku którego zęby słabną, kruszą się i wypadają, dlatego przeciwdziałanie tej chorobie ma duże znaczenie. 

Co kryje w sobie innowacyjna pasta?

– Mamy tutaj różne wariacje pasty. Wykorzystaliśmy naturalne zioła, sproszkowaną szałwię, olejek kolendry, olejek tymianku. Pasta ma długi termin ważności: od 12 do 26 miesięcy przy minimalnej ilości konserwantów – wyjaśnia doktorantka UMCS Viktoria Paientko. 

Najczęściej czytane

Jednak jak podkreślają autorzy projektu, jest wiele związków o podobnym działaniu, nie sam skład jest zatem czymś przełomowym. – Chodzi o to, że nasz kompozyt ma taką specjalną strukturę, w której porach znajdują się substancje biologicznie aktywne. Mogą one być uwalniane w kontrolowany sposób. Nie za dużo, nie za mało, tyle, żeby był efekt wzmacniania i czyszczenia zębów oraz usuwania bakterii. Odpowiednie rozdrobnienie składników pasty, odpowiednia wielkość ziaren, powoduje, że działają one na płytkę na zewnątrz, ścierając kamień i osad z kawy i herbaty – dodaje dr Ewa Skwarek, wyjaśniając działanie pasty. Produkt ma kremową konsystencję, ziołowy smak i występuje w odcieniach zielonego.


Posłuchaj

1:52
Pasta do zębów zamiast dentysty? Innowacyjna formuła opracowana na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

INNO WINGS 2023, czyli medal za innowacje

Pasta opracowana przez badaczki z lubelskiego uniwersytetu zdobyła brązowy medal podczas tegorocznej wystawy International Invention and Technology Exhibition Inno Wings 2023. Co ważne, w wyniku badań i testów opracowano nie tylko kompleksowe i innowacyjne rozwiązanie, ale też technologię produkcji oraz receptury past do zębów dla dzieci i dorosłych. 


Toothpaste with active micro-nanoparticles/InnoWings

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Liliana Kaczmarczyk (Polskie Radio Lublin)
Data emisji: 10.10.2023
Godzina emisji: 7.14

gs

Polecane