Pingwiny w Chorzowie. Poznajemy nowych mieszkańców Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pingwiny w Chorzowie. Poznajemy nowych mieszkańców Śląskiego Ogrodu Zoologicznego
zdjęcie ilustracyjneFoto: Jearu/Shutterstock

Powiększa się rodzina pingwinów w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Niedawno w Chorzowie na świat przyszły kolejne młode osobniki; na razie maluchy poznają świat, jednak już stały się obiektem zainteresowania zwiedzających.

  • Kolonia pingwinów w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym powiększyła się o nowe osobniki. 
  • Nie znamy na razie płci piskląt. Kiedy uda się ją ustalić, pingwiny dostaną także imiona.
  • Obecnie kolonia w śląskim zoo liczy 16 pingwinów.

Co wiemy o pingwinach w zoo w Chorzowie?

Szczęśliwymi rodzicami dwójki piskląt zostali Peta i Mišo – para pingwinów Humboldta, która mieszka w śląskim zoo od 2020 roku. Ptaki wspólnie wysiadywały jaja w jednej z jaskiń na wybiegu zewnętrznym, gdzie wykluły się maluchy. Przez pierwsze tygodnie młode przebywały pod opieką rodziców, którzy wytrwale się nimi opiekowali. Gdy młode podrosły, pojawiło się duże zainteresowanie ze strony innych członków kolonii. Dlatego też, aby zapewnić młodym spokój, opiekunowie postanowili przenieść je do wnętrza budynku.

Nie znamy jeszcze płci nowych mieszkańców Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. – W ubiegłym tygodniu została pobrana krew do badania. Musimy poddać ją analizie, aby określić płeć na poziomie genetycznym. U pingwinów Humboldta bardzo łatwo jest się pomylić, a chcemy mieć stuprocentową pewność – opowiada pracowniczka chorzowskiego zoo w rozmowie z Joanną Opas.

Nowi mieszkańcy chorzowskiego zoo

Na chwilę obecną nowi mieszkańcy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego nie pobierają pokarmu samodzielnie; z tego powodu pracownicy zoo muszą je karmić. Jak przyznają pracownicy, po wykluciu się pingwiny były malutkie. W tej chwili ważą natomiast około trzech kilogramów.

Maluchy jeszcze nie mogą pływać w wodzie, ale nieustannie eksplorują otaczające je środowisko. Jednocześnie pisklęta podbiły serca gości chorzowskiego zoo. – Są przepiękne. Obserwowaliśmy, jak pani je nosiła i z nimi rozmawiała. Coś pięknego, zazdroszczę – mówi jeden ze zwiedzających.

Pingwiny Humboldta do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego powróciły w 2020 roku; obecnie kolonia liczy 16 pingwinów. Ptaki do późnej jesieni można obserwować na tamtejszym wybiegu zewnętrznym.

Najczęściej czytane:


Posłuchaj

2:26
Pingwiny w Chorzowie. Poznajemy nowych mieszkańców Śląskiego Ogrodu Zoologicznego (Bed and Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Autor materiału reporterskiego: Joanna Opas (Polskie Radio Katowice)
Data emisji: 7.10.2023
Godzina emisji: 8.20

qch/mat. ze strony Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

Polecane