Konrad Imiela: bycie artystą i uprawianie sztuki to rodzaj zabawy

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Konrad Imiela: bycie artystą i uprawianie sztuki to rodzaj zabawy
Gościem audycji "W antrakcie" będzie Konrad ImielaFoto: PAP/Maciej Kulczyński

– Bycie artystą i uprawianie sztuki to jest rodzaj zabawy. Czasami mniej lub bardziej dziecięcej. Kiedy odwołamy się do wyobraźni, jaką mają dzieci, wtedy nie ma dla nas granic – przypomina Konrad Imiela. Aktor, kompozytor, autor tekstów piosenek i reżyser teatralny w radiowej Trójce opowiedział m.in. o postrzeganiu pracy aktora oraz spektaklu "Instrukcje", który przygotowuje wraz ze studentami Akademii Teatralnej.

 • W audycji "W antrakcie" gościliśmy Konrada Imielę – aktora, reżysera teatralnego, kompozytora oraz dyrektora Teatru Capitol.
 • Artysta pracuje obecnie nad musicalem "Instrukcje". Sztuka powstaje we współpracy ze studentami Akademii Teatralnej w Warszawie.
 • Jaka jest instrukcja stworzenia udanego musicalu? I co mają wspólnego zabawa oraz uprawianie sztuki? Między innymi o tym opowiedział gość audycji.

Kim jest Konrad Imiela?

Konrad Imiela w przeszłości był związany m.in. z wrocławskimi teatrami: Polskim, K2, Teatrem Nr 12; występował też w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Od roku 2003 jest natomiast związany z Teatrem Muzycznym Capitol – najpierw jako aktor, a od 2006 roku także dyrektor naczelny i artystyczny. W latach 2007-2014 pełnił także funkcję dyrektora artystycznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Gość audycji występował również przed kamerą. W jego dorobku znajdziemy m.in. role w filmach "Quo vadis", "W pustyni i w puszczy", "Dublerzy", oraz w serialach telewizyjnych "Życie jak poker", "Na dobre i na złe", "Pierwsza miłość", a także w Teatrze Telewizji. Ponadto, pod koniec 2022 roku, Konrad Imiela wydał płytę z balladami Toma Waitsa.

Najczęściej czytane:

Instrukcja udanego musicalu

– Musicale, które postrzegam jako udane, to te, które nie są robione według instrukcji. Jest oczywiście wiele książek na ten temat, i zasad, jakich trzeba się trzymać, aby zrobić kasowy broadwayowski musical. Wiele musicali w ten sposób powstało – przyznaje Konrad Imiela. – Trzeba zaufać intuicji. Dobrze czuć widownię, do której się mówi, i potrafić wyciągnąć z zespołu maksymalnie dużo ich cech, pozytywnych stron ich talentów – dodaje artysta.

Choć gość radiowej Trójki nie lubi tworzenia według instrukcji, obecnie pracuje w Warszawie nad musicalem "Instrukcje" wraz ze studentami Akademii Teatralnej. – Bardzo lubię pracować z młodymi ludźmi. Jeżeli człowiek jest w dobrym, emocjonalnym i bliskim kontakcie z młodymi, sam czuje się młodszy. A ja chyba nigdy nie przestanę być chłopcem. A ponieważ wyjechałem z Wrocławia, gdzie jestem dyrektorem teatru i mam dużo rutynowych obowiązków, tu jestem trochę na wakacjach – opowiada.

– Powstał spektakl o tym, że żyjemy w świecie, gdzie instrukcje otaczają nas na każdym kroku. Wiele osób chce nam mówić, jak być szczęśliwymi. Może to stanowić pewnego rodzaju zakleszczający się system, z którego mamy ochotę się wyrwać. Tylko czasami ciężko jest nam znaleźć instrukcję, jak się z niego wyrwać – mówi Konrad Imiela.

Konrad Imiela: bycie artystą sprawia mi frajdę

Aktor, kompozytor i reżyser podkreślił w audycji, że uprawianie sztuki jest w jego opinii formą zabawy. - Lubię korzystanie z tego typu linków do dzieciństwa w sztuce. Wtedy czujemy się wolni, trochę odklejeni od tej bardzo restrykcyjnej, dorosłej rzeczywistości – opowiada artysta.

Ponadto w audycji:

 • "Mord w hurtowni" (reż. Adam Sajnuk) – spektakl Teatru Telewizji
 • "40-latek" w Teatrze Rampa – czyli o kryzysie wieku średniego
 • Wędrówki Malwiny – "Seks praca i marzenia" – Teatr Poliż 
 • Co słychać w… – Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy – dyr. Jacek Głomb

Posłuchaj

48:46
Konrad Imiela: bycie artystą i uprawianie sztuki to rodzaj zabawy (W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzi: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 7.10.2023
Godzina emisji: 15.08

qch/pj

Polecane