Perły sztuki rodem ze Lwowa na Zamku Królewskim w Warszawie
2023-10-05, 18:10 | aktualizacja 2023-10-05, 18:10
Matejko, Kossak, Malczewski – to tylko kilka przykładowych nazwisk artystów, których dzieła można oglądać na wystawie "Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne". Na Zamku Królewskim w Warszawie będzie ją można oglądać do stycznia 2024 roku.
- Wystawa "Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne" na Zamku Królewskim w Warszawie prezentuje malarstwo i rzeźbę z okresu od XVII do XX wieku.
- Na wystawie prezentowane są zbiory Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego i Lwowskiego Muzeum Historycznego.
- Wśród reprezentowanych artystów są tak znane nazwiska, jak Grottger, Malczewski, Matejko, Kossak czy Siemiradzki.
Położony na jednym z głównych szlaków handlowych łączących Europę ze Wschodem Lwów przez wieki pełnił rolę ośrodka życia artystycznego i kulturalnego. Miasto było kulturowym tyglem, w którym mieszały się wpływy różnych narodów i wyznań. Zamieszkiwali je Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Rosjanie, Ormianie, Tatarzy, Niemcy, Czesi i inni.
Obrazy pełne wdzięku
Na styku tych różnorodnych tradycji powstawały wyjątkowe dzieła sztuki. Część z nich będzie można oglądać od 6 października na zamku Królewskim w Warszawie. Na wystawie "Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne" zostaną zaprezentowane dzieła m.in. takich mistrzów, jak Jan Matejko, Wojciech Kossak, Artur Grottger czy Henryk Siemiradzki.
– To są piękne, z wdziękiem namalowane obrazy – mówił w Trójce Wojciech Fałkowski. – Oprócz tego jest to odniesienie do mitu Lwowa jako miejsca wyjątkowego, wielokulturowego, wieloreligijnego i jednocześnie przywołującego w naszej imaginacji, w naszych myślach i wspomnieniach wielkość Rzeczypospolitej – dodał dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Jak dzieła ze Lwowa trafiły do Warszawy?
Dzieła zebrane na wystawie pochodzą Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego i Lwowskiego Muzeum Historycznego. Ich przewiezienie do Warszawy związane było m.in. z ich bezpieczeństwem. – Ta wystawa jest wypadkową wielu okoliczności. Jedną niech jest okropny dramat dziejowy, czyli agresja Putina na Ukrainę – mówił kurator wystawy Przemysław Mrozowski.
Ekspozycję "Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne" na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać od 6 października 2023 do 14 stycznia 2024 roku.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Lwów Herberta pod okupacją sowiecką
- Ze Lwowa do Ameryki. Dramatyczna historia największego obrazu religijnego na świecie
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału: Michał Fedusio
Data emisji: 5.10.2023
Godziny emisji: 14.39
kc