Joanna Chmielewska. Życie jak powieść

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Joanna Chmielewska. Życie jak powieść
Joanna ChmielewskaFoto: PAP/CAF/Teodor Walczak

"Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" to wyjątkowa powieść biograficzna, napisana w stylu nawiązującym do najsłynniejszej polskiej autorki kryminałów. – Starałam się oddać jej świat i jej humor, spojrzenie przez ironiczne, różowe okulary. Kiedy przebywa się, a pisząc książkę, przebywałam dość dużo, z jej narracją, z jej książkami, to nie sposób w jakiś sposób nie przejmować tego świata, tego spojrzenia, tego myślenia – ocenia Katarzyna Droga, autorka książki.

Premiera najnowszej książki poświęconej Joannie Chmielewskiej zbiega się z 10. rocznicą śmierci pisarki, która przypada 7 października. Katarzyna Droga podkreśla, że jej publikacje stylem i charakterem bardzo odbiegają od tych pisanych przez jej bohaterkę, ale obcowanie z twórczością Chmielewskiej jest bardzo inspirujące. – Mam nadzieję, że trochę jej nastroju, mrugnięcia okiem i budowania świata udało mi się przeszczepić do opowieści o niej – zaznacza gość "Trójki pod księżycem". 

Zawiła droga do pisarstwa

Joanna Chmielewska, o czym nie wszyscy wiedzą, to pseudonim literacki Ireny Kuhn z domu Becker. Z wykształcenia była inżynierem architektem. Jej analityczny umysł okazał się niezwykle płodny w dziedzinie, zdawałoby się, bardzo oddalonej od politechnicznych projektów: w twórczości pisarskiej. Napisała ponad 40 powieści, w większości kryminałów, choć nie stroniła także od twórczości dla młodzieży i dzieci. Była autorką wielu słuchowisk i scenariuszy wykorzystywanych w słuchowiskach Polskiego Radia oraz w filmach fabularnych.

Wbrew rodzinie, która pragnęła dla niej zawodu lekarki, Chmielewska wybrała architekturę na Politechnice Warszawskiej. Po studiach pracowała w wielu biurach projektowych, jednak od najmłodszych lat, kiedy to zaczęła zaczytywać się w literaturze pięknej, ciągnęło ją do pisarstwa.

Była jedną z najpoczytniejszych pisarek w Polsce, znaną także za granicą. Portal culture.pl tak rozpoczyna artykuł o niej: "Autorka Lesia często i chętnie podróżowała po świecie, choć z zasady nie latała samolotami. Kochała konie, namiętnie grywała na wyścigach, nie stroniła od hazardu w kasynach całej Europy. Była znawczynią i miłośniczką bursztynu. Chmielewska jest uwielbiana za nietuzinkową osobowość. W Polsce należała do grona osób publicznych najbardziej obleganych przez prasę, radio i telewizję". 

Szalone scenariusze pisane przez życie

Niemal każdy dzień życia Chmielewskiej był gotowym pomysłem na powieść. Zwariowany Lesio usiłujący zabić kadrową, mężczyzna o tajemniczym głosie dzwoniący do Joanny codziennie o tej samej godzinie i kolejni znajomi znikający bez śladu… Wszyscy byli podejrzani. Świat wokół Joanny Chmielewskiej to prawie popełnione zbrodnie, nieoczekiwane zaginięcia, kuszące zdrady i wysocy blondyni o oczach diabła. Ale to także wielkie miłości i prawdziwe przyjaźnie na śmierć i życie. A wszystko w absurdalnych realiach komunistycznej Polski, kiedy zdobycie kawy graniczyło z cudem, a praca w biurze architektonicznym była prawdziwą szkołą uników i kombinatorstwa.


Posłuchaj

53:46
Joanna Chmielewska. Wyjątkowe wspomnienie królowej polskiego kryminału (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 4.10.2023
Godzina emisji: 0.05

PP/gs/materiały prasowe

Polecane