Ultranowoczesne podwodne drony: wynalazek studenta zwiększy ich zasięg i możliwości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ultranowoczesne podwodne drony: wynalazek studenta zwiększy ich zasięg i możliwości
Podwodny dron SABUVIS może monitorować linie brzegowąFoto: Politechnika Krakowska

Sabuvis II to projekt ultranowoczesnego drona podwodnego, nad którym od kilku lat naukowcy i studenci Politechniki Krakowskiej pracują wspólnie z kilkoma partnerami, także z zagranicy. I odnoszą w tej dziedzinie coraz większe sukcesy: są zgłaszane kolejne patenty, a projektem interesuje się nie tylko polskie wojsko.

  • Nowoczesne rozwiązania związane z projektem Sabuvis II wielokrotnie były zgłaszane do Urzędu Patentowego.
  • Najnowsze rozwiązania dotyczą znaczącego poszerzenia możliwości operacyjnych podwodnego drona.

Wszechstronne podwodne drony

Studenci i naukowcy Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej już od kilku lat pracują nad kolejnymi wersjami podwodnych dronów. I odnoszą w tej dziedzinie spektakularne sukcesy, mierzone m.in. sporą liczbą zgłoszeń do Urzędu Patentowego. Tym razem student PK Michał Garncarz stworzył system znacząco rozszerzający funkcjonalność takiego pojazdu: zawiera on wyrzutnię dronów latających oraz kapsuły mogące transportować ładunki bądź baterie zasilające statek podwodny.

– Jest to projekt dodatkowych akcesoriów stosowanych do pojazdów podwodnych (…) Głośność pojazdu się nie zmienia się, zmienia się jedynie jego manewrowość, czyli to, jak łatwo pojazd może poruszać się pod wodą – tłumaczy autor pomysłu. – Jest to innowacyjna rzecz w skali świata: system mocowania modułów został zgłoszony do urzędu patentowego – dodaje.

Zastosowania wojskowe

Testy praktyczne wykazały, że nowe moduły działają bezbłędnie: – Wykonaliśmy testy na basenie: wszystkie systemy zadziałały poprawnie. Jest to szczelnie zamknięta kapsuła, która się wynurza, a po osiągnięciu tafli wody otwiera się klapka i dron może unieść się za pomocą własnych pędników – opisuje zasadę działania swojego wynalazku Michał Garncarz. I wskazuje, że tego typu systemy mogą mieć zastosowanie militarne: – Wynoszenie modułu latającego może być szczególnie istotne w przypadku rekonesansu linii nadbrzeżnej wroga bądź skupieniu jego uwagi na celach latających – tłumaczy.

Projekt Sabuvis II jest prowadzony we współpracy z Akademią Marynarki Wojennej, Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów oraz jednostką WTD 71 niemieckiej Bundeswehry.  

Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:07
Podwodne drony stają się polską specjalnością (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Gąska (Polskie Radio Kraków)
Data emisji: 3.10.2023
Godzina emisji: 9.41

Polecane