Migracje ptaków pod znakiem zapytania. Dlaczego niektóre gatunki zostają na zimę w Polsce?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Migracje ptaków pod znakiem zapytania. Dlaczego niektóre gatunki zostają na zimę w Polsce?
Na podróż do ciepłych krajów nie zdecydowały się jeszcze m.in. żurawieFoto: Ali stock photography/Shutterstock

Wraz z nadejściem jesieni rozpoczynają się migracje ptaków. Bociany już są w drodze do cieplejszych krajów, ale żurawie jeszcze się wahają i w niektórych rejonach Polski można obserwować ich siedliska. Co więcej, niektóre gatunki decydują się na nieopuszczanie naszego kraju. Z czego wynikają zmiany w ptasich podróżach?

  • Początek jesieni oznacza odloty niektórych gatunków ptaków do cieplejszych krajów. O ile część z nich zaczęła opuszczać Polskę, tak inne wciąż zamieszkują swoje siedliska.
  • Opóźnienia w jesiennej migracji ptaków wynikają z kilku czynników. Jednym z nich jest ocieplająca się jesienna pogoda.
  • Na to, że ptaki zostają w Polsce na zimę, wpływ mają również ludzie.

Które ptaki (już nie) odlatują do ciepłych krajów?

Jednym z czynników, przez który ptaki coraz częściej zostają na zimę w Polsce, są zmiany klimatyczne. Ciepła, jesienna aura powoduje, że zwierzętom łatwiej jest znaleźć jedzenie. A co za tym idzie, nie ma potrzeby odlatywania do cieplejszych krajów. – Kos jeszcze pięćdziesiąt lat temu odlatywał do ciepłych krajów, teraz jest z nami. Szpaki również odlatywały; tak samo jest z ziębą, rudzikiem, pokrzywnicą czy gołębiem grzywaczem – wymienia prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

– Coraz częściej widzimy ptaki, których jeszcze 10-15 lat temu już prawie nie widzieliśmy o tej porze roku. Wystarczy wspomnieć o dużych, widowiskowych grupach żurawi, które przez ostatnie lata w ogóle nie chciały odlecieć z północno-zachodniej Polski – mówi Marek Dylawerski, główny specjalista ds. ochrony przyrody w Wolińskim Parku Narodowym.

Ocieplenie klimatu a migracje ptaków

Ocieplanie klimatu niesie ze sobą szereg konsekwencji dla natury, jednak nie wszystkie są negatywne. Jak mówi dr Marcin Polak, ornitolog z UMCS w Lublinie, ze względu na ocieplenie ptaki mogą wcześniej wracać na lęgowiska, jak również mieć więcej lęgów w ciągu roku. – Te efekty są bardzo złożone, nie są takie czarno-białe – podkreśla naukowiec.

Najczęściej czytane:

Dlaczego ptaki nie odlatują na zimę? Powodem między innymi... ludzie

Za opóźnienie, albo całkowitą rezygnację z migracji do cieplejszych krajów, odpowiada również działalność człowieka. Mowa o dokarmianiu ptaków, które stało się procesem masowym.

Czym dokarmiać ptaki? Najlepiej tym, co zapewni im potrzebną w porze zimowej energię. Tę natomiast ptaki najczęściej biorą z tłuszczu. – Stosujmy nasiona oleiste. Najlepszymi są nasiona słonecznika pastewnego. On jest dużo drobniejszy; wiele ptaków wyskubie sobie z niego potrzebną zawartość – podpowiada ornitolog, Jakub Typiak, w wypowiedzi dla jednego z kanałów o tematyce ornitologicznej.

Posłuchaj

3:12
Ptaki odlatują do ciepłych krajów... ale czy na pewno? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 3.10.2023
Godzina emisji: 9.14

qch

Polecane