Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci: projekcje, spotkania, dyskusje, warsztaty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci: projekcje, spotkania, dyskusje, warsztaty
Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski na konferencji prasowej dot. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, WyklęciFoto: PAP/Adam Warżawa

"Wolna Polska w wolnym świecie" – to mocne hasło jubileuszowego 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, który odbywa się w Gdyni. W programie jest przewidzianych blisko 250 projekcji filmów i wydarzeń, opowiadających o postawach niepokornych, o ludziach dla których nadrzędną wartością jest wolność. Zarówno wolność rozumiana w szerokim kontekście jako niepodległość narodów, jak i ta mówiąca o wolności zwykłego człowieka. Polskie Radio jest jednym z patronów medialnych 15. Festiwalu NNW.

  • Tegoroczny, 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW, odbywa się w Gdyni w  dniach 27-30 września. Wstęp na wszystkie pokazy i wydarzenia festiwalowe jest wolny.
  • Podczas 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW przewidzianych jest ponad 250 projekcji filmowych i różnego rodzaju wydarzeń.
  • W tym roku wyjątkowo jasne i czytelne jest festiwalowe motto, że nie będzie wolnej Polski bez wolnych krajów byłego ZSRS. To klucz według którego dobieraliśmy filmy i tematy tegorocznego festiwalu tak, by było to zrozumiałe także dla pokolenia urodzonego po 1989 roku – deklaruje dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Festiwal NNW – opowieści o historii

To wydarzenie nie daje się zamknąć w jednej ramie, określić jedną definicją. Co roku zaskakuje swoim rozmachem, bogactwem tematów i nowatorskimi sposobami opowiadania o drogach do wolności. Aktywnie reaguje na to, czym żyje świat filmu i na to, co twórcy opisują obrazem, na obecne wydarzenia. Jednocześnie ciągle szuka nowych opowieści. To nie tylko filmy nawiązujące do historii narodowej, heroicznej, ale również tej indywidualnej – tożsamości i wolności każdego człowieka.

Dzięki temu Festiwal NNW stał się marką rozpoznawalną na całym świecie, wydarzeniem potrzebnym widzom, pasjonatom historii i twórcom filmowym. – Festiwal NNW to miejsce, gdzie od lat możemy realnie dotknąć historii. Tej mówionej, wsłuchując się w ostatnie świadectwa bohaterów, oraz tej opowiadanej przez filmowców. To też miejsce, gdzie zaczyna się kolejna opowieść filmowa. Przyglądamy się nie tylko historii Polski, ale także innych krajów – wskazuje dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski. – Na mapie wszystkich festiwali filmowych, które odbywają się w Polsce i na świecie, to wydarzenie jest wyjątkowe dlatego, że połowę czerwonego dywanu oddajemy świadkom historii o których te filmy są kręcone, którzy przyjeżdżają tu do Gdyni – dodaje Marcin Wikło, rzecznik prasowy Festiwalu NNW. 

Dyrektor Instytutu Pileckiego: jeśli naród traci umiejętność opowiadania o sobie, przestaje istnieć/YouTube Polskie Radio


Filmy, spotkania, debaty, koncerty, wystawy

W czasie czterech dni Festiwalu NNW będzie można zobaczyć ponad 100 filmów dokumentalnych i fabularnych z całego świata. – Od kilku lat przedrostek „międzynarodowy” staje się coraz bardziej istotny. Zaczęło się od tego, że kiedyś odwiedzili nas Węgrzy, Czesi ze swoimi filmami i trochę się przeglądaliśmy w swojej historii, trochę opowiadaliśmy sobie tę historię nawzajem. I nagle okazało się, że nawet ci autorzy z dalekiego świata: z Chile, Wenezueli, Ameryki Południowej czy autorzy azjatyccy także mają w swojej orbicie zainteresowania tematy  wolnościowe: czasami jest to wielka narodowa walka o wolność, czasami zmagania  jednostki. I łączy wszystko wspólny mianownik… – opowiada Marcin Wikło. Dlatego w tegorocznym programie znalazły się produkcje z Finlandii, Japonii, Hiszpanii, Estonii, Mołdawii, Bułgarii, Tajwanu, USA, Chorwacji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Azerbejdżanu, Norwegii, Korei Północnej i oczywiście z Polski. 

Oprócz projekcji odbywają się również liczne debaty, spotkania ze świadkami historii i bohaterami filmów, filmowcami, opozycjonistami, koncerty, multimedialne wystawy, promocje książek historycznych. Festiwal NNW to również ważne wydarzenie branżowe, z marketem filmowym, warsztatami scenariuszowymi, masterclassami (m.in. Lecha Majewskiego), Pitchng Forum i działaniami Akademii Filmowej NNW wspierającymi twórców "od pomysłu do premiery".

Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski: opowiadamy o drogach do wolności/YouTube Polskie Radio

Pokój, który nie jest dany na zawsze

W konkursach filmów dokumentalnych i na pokazach specjalnych, uczestnicy festiwalu NNW oglądają filmy z całego świata. Wiele z nich nawiązuje do tego, co dzieje się ostatnio na świecie, szczególnie w ciągu ostatnich 20 lat. Opisuje dramaty czy traumy przeżyte w wyniku wojny, konfliktu, działań reżimu. – Dla wielu filmów wspólnym mianownikiem jest jednostka, która próbuje odnaleźć się w czasie pokoju. Pokoju, który jak się okazuje, jest względny i nie jest dany na zawsze – tłumaczy Arkadiusz Gołębiewski. – Twórcy dotykają nierzadko tematyki wojennych refleksji kolejnych pokoleń. Pokazują, co dla nich znaczyła wojna i jak radzili sobie z traumą. Pokazane są czasem z pozoru może błahe historie, ale opisujące poranione dusze. Zderzyły się one nie tylko z II wojną światową, ale także konfliktami zbrojnymi w Europie – dodaje.

Przeczytaj także


Wspólna historia łączy, nie dzieli

Widzowie Festiwalu NNW w tym roku mogą liczyć na obecność wielu twórców filmowych zza granicy, przyjadą też świadkowie historii: bohaterowie filmów, którzy zostaną uhonorowani Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności. W jury 15. Festiwalu NNW zasiadają m.in. amerykański producent filmów historycznych John Grooters, grający w USA aktor Marek Probosz, uznany ukraiński reżyser Mykahailo Illienko, japoński reżyser Ken Takahashi, twórca ponad stu filmów i wizjoner nowoczesnego japońskiego kina historycznego, dokumentaliści Paweł Woldan i Anna Ferens. Stan Borys będzie świętował 50-lecie "Jaskółki uwięzionej", z koncertem wystąpi światowej sławy pianista Adam Makowicz, a muzycy z krajów sąsiadujących z Rosją, wspólnie z Markiem Piekarczykiem wykonają antywojenny protest-song. – Festiwal pokazuje, że wspólna historia łączy, a nie dzieli. Zagrożenie bytu, narodu, spaja środowisko twórców, ale także i widzów – mówi Gołębiewski.

Arkadiusz Mularczyk: polityka historyczna jest równie ważna co działania na polu międzynarodowym/YouTube Polskie Radio


Posłuchaj

3:26
Drugi dzień Festiwalu NNW w Gdyni (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 ***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Witold Banach
Data emisji: 28.09.2023
Godzina emisji: 14.38

mat. prasowe/pr

Polecane