Otwarcie Muzeum Historii Polski. Na początek wystawa "Wielkie i Małe Historie. Tworzenie Kolekcji Muzeum Historii Polski"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Otwarcie Muzeum Historii Polski. Na początek wystawa "Wielkie i Małe Historie. Tworzenie Kolekcji Muzeum Historii Polski"
Zwiedzanie ekspozycji w dniu otwarcia Muzeum Historii Polski w nowym gmachu na warszawskiej CytadeliFoto: PAP/Paweł Supernak

Po 17 latach starań na terenie Cytadeli Warszawskiej odbyła się oficjalna inauguracjia Muzeum Historii Polski. z udziałem władz państwowych. Wystawa czasowa "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski", warsztaty i gry rodzinne, panel dyskusyjny oraz koncert Eweliny Flinty oraz sanah – m.in. takie z kolei atrakcje przygotowano w ramach Festiwalu Otwarcia MHP.

  • Muzeum Historii Polski ma 44 tys. m2 i przez to jest największym muzeum w Polsce, a zarazem jednym z największych w Europie. Powierzchnia wystawy stałej wynosi 7.3  tys. m2.
  • Wystawa czasowa "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski" obejmuje ponad 500 eksponatów opowiadających o ważnych wydarzeniach z ponad 1000-letniej historii Polski.
  • Dzisiaj muzeum ma szczególną misję: opowiadać prawdę o historii w trzech wymiarach – mówił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Największy kompleks muzealny

– To nie jest jeszcze najcięższa liga, bo są gigantyczne muzea jak Luwr czy Muzeum Egipskie w Kairze, ale MHP jest porównywalne z np. muzeami smithsoniańskimi w Waszyngtonie. Tam jest kilka muzeów, w tym National Museum of History, czyli nasz odpowiednik – mówił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. – Jest też w Berlinie muzeum o podobnym charakterze, Muzeum Historii Niemiec. Ono ma zresztą podobną powierzchnię wystawy stałej: tam jest 8 tys. m2, my mamy 7.3 tys. – wskazywał.

Muzeum Historii Polski znajduje się na terenie warszawskiej Cytadeli, która może stać się największym kompleksem muzealnym w Europie. Już funkcjonuje tam Muzeum Katyńskie oraz, od tego roku, Muzeum Wojska Polskiego.

Prawda o historii w trzech wymiarach

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński zwrócił uwagę, że Muzeum Historii Polski to opowieść "o przemianach cywilizacyjnych i o naszej tożsamości". – To opowieść o sile wspólnoty, wolności i solidarności, o wartościach, z jakich Polska wyrastała, wyrasta – szczególnych i uniwersalnych zarazem. Opowieść kierowana nie tylko do naszych rodaków, ale też do wszystkich, którzy odwiedzą muzeum i muzealny park na warszawskiej Cytadeli – stwierdził. – Dzisiaj muzeum ma szczególną misję: opowiadać prawdę o historii w trzech wymiarach. O polskiej wolności, bo wolność jest naszą cechą narodową. Drugi wymiar to są przemiany polskiej tożsamości. Trzeci wymiar to jest rozwój cywilizacji tworzonej przez Polaków od ponad tysiąca lat na naszych ziemiach – tłumaczył.

Co można zobaczyć w Muzeum Historii Polski

W najbliższym czasie najważniejszą częścią MHP będzie wystawa czasowa "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski". Opisuje ona tworzenie zbiorów placówki. Na wystawie będzie ponad 500 obiektów opowiadających o ważnych wydarzeniach z ponad 1000-letniej historii naszego kraju. Będzie można zobaczyć m.in. jedyny egzemplarz maszyny szyfrującej "Enigma", cykl obrazów Łukaszowców, które po ponad 80. latach powróciły z Kanady czy testament Ryszarda Siwca, który dokonał samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia w proteście przeciwko interwencji w Czechosłowacji w 1968 roku.

– Czymś wyjątkowym na wystawie będą kamienne elementy z królewskiego pałacu Villa Regia zbudowanego w Warszawie w czasach Władysława IV Wazy. W czasie potopu jego części były skrupulatnie rabowane i łodziami wywożone do Szwecji. Na szczęście jedna z tych łodzi została zatopiona krótko po wyruszeniu w stronę Gdańska. Kilkanaście lat temu archeolodzy wydobyli fragmenty Villa Regia z nurtu Wisły – okazały się fascynującym odkryciem. W przyszłości na naszej wystawie stałej będziemy pokazywać zrekonstruowaną fasadę tego pałacu – informował dyrektor MHP.

Eksponaty sprzed wielu wieków i współczesne

Ponadto na wystawie zwiedzający będą mogli zobaczyć wiele eksponatów z czasów staropolskich: m.in. kolekcję ponad dwudziestu pasów kontuszowych, obiekty związane z rozwojem nauki w dawnej Rzeczypospolitej, XVI-wieczną tapiserię (tj. tkaninę dekoracyjną) ze sceną z historii biblijnego króla Dawida oraz unikatowy kobierzec polski z początku XVIII w. Nie zabraknie też obiektów bardziej współczesnych, przekazanych do Muzeum jako dary. To m.in. mundur gen. Stanisława Maczka oraz mundur service dress Samodzielnej Brygady Spadochronowej, należący do legendarnego żołnierza AK Ryszarda Białousa, a także płaskorzeźba wykonana przez niego już w trakcie powojennego pobytu na emigracji w Argentynie.

Na wystawie znalazły się również obiekty pozyskane dzięki pracom archeologicznym, m.in. kule armatnie i koła od lawet podniesione z dna Wisły w Warszawie, przedmioty z gdańskiej Wyspy Spichrzów, a także obiekty wydobyte z krypt archikatedry w Lublinie czy z miejsca masowego mordu polskich oficerów w Charkowie. Obok nich znajdą się cenne dary: m.in. właz do "łodzi podwodnej", czyli tajnej żoliborskiej radiostacji Armii Krajowej z ul. Fortecznej 4, testament i taśma z nagraniem ostatniego przesłania Ryszarda Siwca oraz przykłady prasy drugiego obiegu z epoki PRL.

Eksponaty tworzą mozaikę polskich losów – tytułowych "wielkich i małych historii". Ukazują to pamiątki po pobycie Armii Andersa w Palestynie, wagonik służący do odgruzowywania zniszczonej po II wojnie Warszawy czy skrzydła bramy ze Stoczni Gdańskiej, a także maszyna do pisania Olympia, używana w paryskim Instytucie Literackim, oraz mapa tranzytu i wyprowadzenia jednostek armii sowieckiej z terytorium RP w latach 1992–1993. Wystawa stała ma zostać otwarta za trzy lata.

Uroczyste otwarcie Muzeum Historii Polski: kulisy, wystawy i Festiwal Otwarcia/YouTube Polskie Radio


Posłuchaj

4:26
Otwarcie Muzeum Historii Polski (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 ***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Karol Surówka
Data emisji: 28.09.2023
Godzina emisji: 14.15

PAP/IAR/pr

Polecane