"Trójka pod Księżycem": kulturalna jesień w Gdańsku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trójka pod Księżycem": kulturalna jesień w Gdańsku
Inauguracja nowej siedziby Instytutu Kultury MiejskiejFoto: mat. prasowe/IKM/Bogna Kociumbas-Kos

Sezon 2023/24 w Gdańsku mamy szansę powitać w nowych, bardzo atrakcyjnych architektonicznie przestrzeniach. W weekend 22-24 września odbyła się inauguracja nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej.  Natomiast 6 października zostanie otwarty zmodernizowany budynek Dużej Sceny Teatru Wybrzeże.

Gdańsk zyskuje nowoczesny trakt kulturalny: Gdański Teatr Szekspirowski (otwarty w 2014 r.), Teatr Wybrzeże wraz z wyremontowanymi wcześniej Malarnią i Starą Apteką, a także Kunszt Wodny, czyli nowa siedziba IKM. Wokół Kunsztu Wodnego, znajdującego się nieopodal Dworca Gdańsk Główny i Gdańsk Śródmieście, tworzy się nowe centrum miasta.

Scena wyposażona w niesamowite rzeczy

Pierwszą premierą sezonu w Teatrze Wybrzeże będzie arcydramat Wyspiańskiego "Wyzwolenie". Odtwórca roli Konrada w tym spektaklu, Piotr Biedroń, przyznaje, że bardzo tęsknił za Dużą Sceną, która należy do największych scen teatralnych w Polsce. Jest też pod wrażeniem jej możliwości po remoncie. 

 Od tygodnia zaczęliśmy na tej scenie próby i jesteśmy po prostu zachwyceni. Nie możemy się doczekać, kiedy widzowie przyjdą nas na niej zobaczyć. Ta scena po modernizacji jest wyposażona w niesamowite rzeczy: zapadnie, obrotówki, sztankiety, które po prostu wprawiane są w ruch jednym przyciskiem – mówi aktor.

Taras z widokiem na ciekawe wydarzenia kulturalne

Z kolei wicedyrektor Teatru Wybrzeże Radosław Paczocha zwraca uwagą na możliwości, jakie daje taras widokowy, otaczający kopułę budynku, który już w czasach przedwojennych nazywany był "młynkiem do kawy". – Będzie można wyjść na ten taras na dachu i patrzeć na Gdańsk i na samą kopułę z bardzo, bardzo bliska. Mamy też nadzieję, że ten taras będzie służył do różnych wydarzeń kulturalnych czy towarzyskich. Chcemy, żeby ożył, żeby nasi widzowie też mogli z niego korzystać.


Teatr Wybrzeże, "Wyzwolenie" Teatr Wybrzeże, "Wyzwolenie"

Z uroczystości w IKM przywieźliśmy reporterski "obrazek" z udziałem Aleksandry Szymańskiej i Barbary Sroki, dyrektorek tej ważnej instytucji kultury w Gdańsku, istniejącej już dwunasty rok. Od tygodnia IKM ma szansę działać na niespotykaną dotąd skalę. W nowej siedzibie, mieszczącej się w dawnej stacji pomp, nazywanej Kunsztem Wodnym, są m.in.: sala audytoryjna/kinowa, przestrzeń warsztatowa, czytelnia, księgarnia. Imponujące wrażenie robią też multimedialne stanowiska oraz gigantyczna makieta Gdańska.

Inauguracja nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej Inauguracja nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej

W kąciku aktualności przypomnieliśmy, że "Chłopi" - film, o którym rozmawialiśmy przed tygodniem - został polskim kandydatem do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii film nieanglojęzyczny.

Robert Gulaczyk (filmowy Antek), L.U.C. (autor muzyki), Daniela Komedera (choreografia) po premierowym pokazie "Chłopów" na 48. FPFF w Gdyni Robert Gulaczyk (filmowy Antek), L.U.C. (autor muzyki), Daniela Komedera (choreografia) po premierowym pokazie "Chłopów" na 48. FPFF w Gdyni

Poinformowaliśmy także, że Ewelina Marciniak pokazuje premierowo w Thalia Theater w Hamburgu "Genialną Przyjaciółkę" wg Ferrante.

Thalia Theater w Hamburgu "Genialna Przyjaciółka" wg Ferrante, reż. Ewelina Marciniak Thalia Theater w Hamburgu "Genialna Przyjaciółka" wg Ferrante, reż. Ewelina Marciniak

Posłuchaj

56:18
Kulturalna jesień w Gdańsku (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Na "Trójkę pod Księżycem" w piątek (29 września) zaprosili Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.

pr/kc

Polecane