Sanah zaśpiewała na uroczystym otwarciu Muzeum Historii Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sanah zaśpiewała na uroczystym otwarciu Muzeum Historii Polski
Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski w gmachu muzeum na Cytadeli WarszawskiejFoto: PAP/Andrzej Lange

Sanah dała specjalny koncert na uroczystym otwarciu nowej siedziby Muzeum Historii Polski, które odbyło się w niedzielę, 1 października, w Warszawie. Bilety na to wydarzenie można było zdobyć, m.in. słuchając Trójki.

  • Od 29 września 2023 roku Muzeum Historii Polski działa w nowej siedzibie, w warszawskiej Cytadeli. Nowy, imponujący gmach ma powierzchnię ponad 44 tys. m kw.
  • Przez cały weekend w muzeum odbywały się imprezy towarzyszące uruchomieniu nowej siedziby. Jedną z nich był koncert sanah, zaplanowany na godz. 17 w niedzielę, 1 października.
  • Sanah zaprezentowała utwory z tekstami słynnych polskich poetów, takich jak Wisława Szymborska, Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki. Znalazły się one na wydanym w 2022 roku albumie "sanah śpiewa poezyje".

Wraz z końcem września 2023 roku Muzeum Historii Polski przeniosło się z tymczasowej siedziby przy ul. Mokotowskiej, w centrum Warszawy, do nowoczesnego gmachu na terenie Cytadeli Warszawskiej, w dzielnicy Żoliborz. W ramach Festiwalu Otwarcia, który trwał od piątku 29 września do niedzieli 1 października, organizatorzy przygotowali wiele kulturalnych wydarzeń, m.in. wystawę czasową, debaty, pokazy filmów, warsztaty i spektakle dla dzieci. Szczególną atrakcją był koncert sanah, która jest obecnie jedną z najpopularniejszych wokalistek w Polsce. Niedawno w Warszawie dała koncert na wypełnionym po brzegi stadionie PGE Narodowy.

Sanah śpiewa "poezyje" z kwartetem smyczkowym

Artystka zaśpiewała utwory ze swojego ostatniego albumu, który ukazał się w listopadzie 2022 roku i nosi tytuł "sanah śpiewa poezyje". Wypełniony był jej własnymi kompozycjami do słów takich tuzów polskiej poezji jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Adam Asnyk czy Wisława Szymborska. Na koncercie wokalistce towarzyszył kwartet smyczkowy.

Czwartkowa uroczystość z udziałem władz państwowych

Oficjalna inauguracja nowej siedziby Muzeum Historii Polski odbyła się już w czwartek, 28 września. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych, m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. 

Na ten dzień również zaplanowano koncert, który rozpoczął się o godz. 19. W jego pierwszej części zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistów Janusza Olejniczaka i Tomasza Rittera. Część drugą wypełniło wykonanie "Polskiego Requiem" Krzysztofa Pendereckiego przez Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Kirilla Karabitsa. Koncert transmitowała TVP Kultura oraz Program 2 Polskiego Radia.

Przedpremierowe zwiedzanie dla wybranych

Choć Muzeum Historii Polski oficjalnie otworzyło swe podwoje dla zwiedzających w piątek, 29 września, już w czwartkowy wieczór, między godz. 22 a 24, można było przedpremierowo zwiedzić budynek oraz wystawę inauguracyjną "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski".

Wystawa czasowa obejmuje ok. 500 obiektów wybranych z liczących ponad 60 tys. eksponatów zbiorów muzeum. Znajdzie się na niej m.in. siedem obrazów historycznych, namalowanych przez artystów należących do Bractwa Świętego Łukasza, i cztery tkaniny przedstawiające króla Jana III Sobieskiego wykonane według projektu Mieczysława Szymańskiego, przygotowane na wystawę światową w Nowym Jorku w 1939 r. Zwiedzający zobaczą również tzw. polską Enigmę, czyli maszynę przeznaczoną do łamania niemieckich szyfrów.

Czytaj też: 

kc

Polecane