Najstarsza w Polsce kostka do gry – pamiątka po Celtach
Fragmenty dawnych naczyń i szklanej biżuterii oraz najstarsza w Polsce kostka do gry – to wszystko znajduje się wśród wykopalisk, na jakie natrafili archeolodzy niedaleko Raciborza. Są to pamiątki po osadzie Celtów, którzy zamieszkiwali te tereny ponad dwa tysiące lat temu.
Archeolodzy natrafili na bardzo ciekawe wykopaliska niedaleko Raciborza
Foto: shutterstock/NERYXCOM
- Według naukowców, Górny Śląsk był zasiedlany przez Celtów od przełomu V i IV w. p.n.e. po II w. p.n.e. Lud ten zamieszkiwał także dzisiejszy Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie.
- Celtowie charakteryzowali się wojowniczym nastawieniem, ale przypuszcza się, że ich ekspansja na tereny obecnej Polski miała charakter pokojowy. Zajmowali się rolnictwem, hodowlą zwierząt i rzemiosłem.
- Prace archeologiczne, które zaowocowały sensacyjnymi wykopaliskami, miały miejsce we wsi Samborowice, niedaleko Raciborza.
Jak twierdzą naukowcy, zamieszkujący dzisiejsze południe Polski Celtowie byli świetnie zorganizowaną społecznością. – Jej podstawą ekonomiczną było wysoko wyspecjalizowane rolnictwo i hodowla zwierząt, przede wszystkim bydła, które Celtowie uważali za najcenniejszy dobytek żywy. Hodowali także świnie, owce i kozy oraz uprawiali różnego rodzaju rzemiosła: poławiali bursztyn, byli bardzo dobrymi metalurgami - opowiada archeolog dr Przemysław Dulęba z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Celtowie grają w kości
Przez ostatnią dekadę badania wykopaliskowe skupiały się na terenie wsi Samborowice w powiecie raciborskim. To tam archeolodzy znaleźli naczynia, relikty budowli zwanych półziemiankami, biżuterię i słynną już, najstarszą w Polsce kostkę do gry. Nieco różni się ona od kostek, jakich używamy obecnie w grach planszowych. Ma formę prostopadłościanu o wymiarach ok. 3x1x1 cm, a kropki oznaczające wartości liczbowe umieszczone są tylko na czterech dłuższych bokach.
Wśród wykopalisk są też elementy biżuterii, wykonane ze szkła, najczęściej w kolorze niebieskim. – To bardzo ładne, efektowne ozdoby, które były chętnie użytkowane przez celtyckie kobiety – mówi dr Dulęba.
Zgromadzone artefakty są badane przez archeologów, a podsumowaniem ich prac będą publikacje w czasopismach branżowych. Badacze chcieliby również w przyszłości zorganizować wystawę pamiątek po Celtach.
Czytaj też:
- Odkryto nieznany dotąd starożytny język indoeuropejski. Do tej grupy należy też język polski
- Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 27.09.2023
Godziny emisji: 10.13
kc