Kryminały to powieści schematyczne? Mieczysław Gorzka łamie schematy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kryminały to powieści schematyczne? Mieczysław Gorzka łamie schematy
Jak pisać kryminały? Mieczysław Gorzka o pisarskich sztuczkach i tworzeniu fascynujących bohaterówFoto: Shutterstock/creativeneko

– Często w kryminałach się zdarza, że bohaterami są komisarze czy policjanci zmagający się z problemami dnia codziennego, czyli są po rozwodzie, samotnie wychowują dzieci, są alkoholikami albo byłymi alkoholikami. Starałem się opisać te problemy trochę inaczej, po to żeby bohater był ciekawy – opowiada Mieczysław Gorzka, mówiąc o kulisach tworzenia jednej ze swoich postaci.

  • Najlepsi detektywi. Jacy są bohaterowie kryminałów?
  • Kryminał jako sposób opowiadania o tematach ważnych społecznie.
  • Jak odnaleźć ład w życiu? Czytać kryminały!

– Staram się w swoich książkach bardzo duży nacisk położyć na konstrukcję postaci. Uważam, że postaci w książce powinny być ciekawe i nie powinny być sztampowe – podkreśla gość Katarzyny Cygler.

Poszukiwacz Zwłok, czyli psycholog Maciej Lesiecki, to postać zmagająca się z wieloma problemami. – On przeżył wiele traum w dzieciństwie, ale stara się zmienić. Kiedyś miał inaczej na imię, zmienił je, aby być innym człowiekiem. Stwierdził, że kiedyś był zły, a teraz chce być dobry, chce ludziom pomagać – opowiada Mieczysław Gorzka. 

Kryminał, czyli nie tylko rozrywka

Z jednym ze swoich poprzednich gości Katarzyna Cygler rozmawiała o tym, jak zmieniało się postrzeganie literatury w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. – Dwadzieścia, a nawet jeszcze dziesięć lat temu dominowało przeświadczenie, że kryminał to jest literatura wagonowa – coś, co się kupuje, kiedy się jedzie długo pociągiem. Coś, do czego generalnie nie trzeba się przyznawać, co się czyta dla rozrywki i o czym się zapomina po przeczytaniu. Mam nadzieję, że nasz festiwal chociaż trochę przyczynił się do zmiany tego nastawienia – mówiła Ewa Dąbrowska, koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. – Ale też duża w tym zasługa polskich autorów tego gatunku, którzy starają się swoimi książkami pokazać, że kryminał to niekoniecznie jest tylko rozrywka. Oczywiście, jak najbardziej jest, ale to również książka, która może poruszać ważne tematy dotyczące czy to całych społeczności, czy to jakichś grup.

Najczęściej czytane

Dlaczego czytamy kryminały?

Dość przewrotnie o tym, dlaczego tak chętnie sięgamy po kryminały, opowiadał w "Trójce pod księżycem" Marcin Wroński. – Wszystko wynika z potrzeby czytelników. Czy chodzi o banie się? Może odrobinę. Głównie chodzi o uporządkowanie świata. Kryminał jako gatunek bardzo nam w tym pomaga, bo pokazuje, w przeciwieństwie do horroru, że gdy w świecie następuje jakieś zaburzenie, to ono prędzej czy później zostaje zniwelowane przez detektywa – mówił autor kryminałów, m.in. popularnego cyklu kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim.


Posłuchaj

54:03
Pisarska kuchnia. Jak powstają bohaterowie? (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 27.09.2023
Godzina emisji: 0.06

gs/pr

Polecane