Przyspieszona akcesja Ukrainy do UE? Ekspert: nie, dopóki trwa wojna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przyspieszona akcesja Ukrainy do UE? Ekspert: nie, dopóki trwa wojna
Według Kacpra Kity, nie ma możliwości przyspieszenia akcesji Ukrainy do Unii EuropejskiejFoto: rospoint/Shutterstock

– Jest prawdopodobne, że przekaz w tym stylu dociera do Ukraińców, zwłaszcza ze strony rządu niemieckiego. Jasne jednak jest, że Ukraina nie wejdzie szybko do Unii Europejskiej, dopóki trwa wojna – ocenił w "Trójkowym komentarzu dnia" Kacper Kita. Ekspert ds. polityki międzynarodowej portalu Nowy Ład w ten sposób odniósł się do nieoficjalnych doniesień nt. akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej.

Nieoficjalne informacje w sprawie szansy na szybsze przyjęcie Ukrainy do grona państw członkowskich UE opublikowała na portalu X (dawniej Twitter) korespondentka TVP w Brukseli Dominika Cosić. Jak podaje dziennikarka, Niemcy i Francja miały obiecać władzom Ukrainy szybkie wejście do UE, jeśli Kijów pomoże w obaleniu obecnego polskiego rządu. Według korespondentki mocarstwa motywują to tym, że bez zmiany traktatów nie można rozszerzyć UE, a to Polska blokuje te zmiany.

– Ukraina nie wejdzie szybko do Unii Europejskiej, dopóki trwa wojna. Jest też jasne, że Niemcy i Francja nie wpuszczą szybko Ukrainy do UE. To wcale nie jest tak, że Polska jest jedynym krajem, który się sprzeciwia temu, czego oczekują Niemcy – komentuje w "Trójkowym komentarzu dnia" Kacper Kita. 

Rozmówca Beaty Michniewicz wskazuje ponadto, że istnieje wciąż istnieje przestrzeń dla powrotu do dobrych relacji Polski z Ukrainą. Według eksperta jest to możliwe, "jeśli po obu stronach będzie dobra wola i świadomość, że nie zawsze mamy zbieżne interesy".

Najczęściej czytane:


Posłuchaj

6:49
Ekspert: Ukraina nie wejdzie szybko do Unii Europejskiej, dopóki trwa wojna (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Kacper Kita. (ekspert ds. polityki międzynarodowej, portal Nowy Ład)
Data emisji: 26.09.2023
Godzina emisji: 17.49

Polecane