"Chłopi" – polski kandydat do Oscara. Najlepszy z możliwych?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Chłopi" – polski kandydat do Oscara. Najlepszy z możliwych?
Twórcy filmu "Chłopi" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w GdyniFoto: Radosław NAWROCKI / Forum

"To zdecydowanie dobry film, który zostaje z nami na długo" – tak o filmie "Chłopi" mówi krytyk filmowy Adam Siennica. Nagrodzona na niedawnym festiwalu w Gdyni animacja jest według niego idealnym kandydatem do oscarowych nominacji.

  • Podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni "Chłopi" zostali uhonorowani nagrodą publiczności.
  • Animowany obraz w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana powalczy o nominację do nagrody Oscara, jako kandydat oficjalnie delegowany przez polską branżę filmową.
  • Twórcy "Chłopów" mają już na koncie oscarową nominację za animowanego "Vincenta".  

"Chłopi" zostali wybrani do reprezentowania Polski na przyszłorocznych Oscarach spośród wielu ciekawych filmów, jakie pokazano na festiwalu w Gdyni. Zdaniem Adama Siennicy jest to bardzo dobry wybór.

– Dla mnie “Chłopi” są najlepszym kandydatem, który ma najwięcej szans z wielu przyczyn. Chodzi przede wszystkim o uniwersalność historii, która poprzez swój pogłębiony wydźwięk feministyczny ma szansę trafić do zachodniego odbiorcy. Patrząc po pierwszych recenzjach na festiwalu w Toronto, to trafia, to zachwyca – mówił w Trójce krytyk filmowy.

Małe dzieło sztuki

Siennica zwrócił też uwagę na nietuzinkową formę filmu, inspirowaną malarstwem Młodej Polski. Według niego jest to "małe dzieło sztuki zachwycające oko". Twórcy "Chłopów" mają już na koncie nominowanego do Oscara "Vincenta", ale ich nowa produkcja – zdaniem gościa "Trójki do trzeciej" – jest jeszcze lepsza. – Ten film ma bardziej rozbudowaną formę, bardziej uniwersalną i trafiającą do ludzi. Jest bardzo prawdziwy i miły dla oka – uważa Siennica.

Dziennikarz docenia też interesującą fabułę filmu. – Cała historia jest bardzo dobrze poprowadzona, twórcy naprawdę spisali się wyśmienicie. Wzięli z książki to, co najlepsze, i nadali temu znaczenie i dobre tempo. To się po prostu fantastycznie ogląda!

Film, który zostaje na długo w pamięci

Siennica zauważył, że "Chłopi" mają szansę na więcej niż jedną oscarową nominację. Zostali zgłoszeni do konkursu w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy", ale mogą też stanąć w szranki w kategorii "Najlepszy film animowany". 

Rozmówca Michała Żołądkowskiego gorąco namawiał do obejrzenia "Chłopów" niezależnie od tego, czy polskiej produkcji uda się zdobyć nominację do Oscara czy nie. – To zdecydowanie dobry film, który zostaje z nami na długo – stwierdził Adam Siennica.


Posłuchaj

3:07
"Chłopi" – polski kandydat do Oscarów (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Adam Siennica (krytyk filmowy)
Data emisji: 26.09.2023
Godzina emisji: 14.15

kc

Polecane