Co nas pociąga w książkach kryminalnych? Wyjaśnia ich autor

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co nas pociąga w książkach kryminalnych? Wyjaśnia ich autor
Kryminały Agathy Christie to klasyka gatunkuFoto: Shutterstock/Doodeez

Zbliżające się długie, jesienno-zimowe wieczory są dobrym pretekstem, by sięgnąć po książkę. A skoro tak, może mógłby to być jakiś dobry kryminał?

  • Kryminały są jednym z ulubionych gatunków literackich Polaków.
  • W Polsce wydawanych jest rocznie blisko czterysta książek kryminalnych.
  • Wiele kryminałów razi schematycznością fabuły, co przyznaje nawet ich autor Tomasz Duszyński.

– Wszyscy lubimy tajemnice i zagadki, a przede wszystkim pasjonującą literaturę, w której będziemy mogli śledzić losy bohaterów i próbować odkryć, kto stoi za tajemnicą morderstwa, bo chyba przede wszystkim to nas kręci w kryminałach – tak fenomen popularności tego gatunku tłumaczy pisarz Tomasz Duszyński.

Zdobywca Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru zauważa, że w Polsce wydawanych jest rocznie blisko czterysta książek kryminalnych. Oprócz klasycznych kryminałów w stylu Sherlocka Holmesa dużą popularnością cieszą się też tzw. true crimes, oparte na prawdziwych historiach. Są one coraz częściej publikowane w formie dźwiękowych podcastów.

Nastrój niepokojący czytelnika i autora

Elementami szczególnie cenionymi i działającymi na wyobraźnię czytelników kryminałów są mroczna aura i niepokojący nastrój. Jak się okazuje, tego typu okoliczności pomagają również autorom książek. – Najbardziej lubię pisać historie, kiedy wokół panuje mgła i zaczyna się robić coraz ciemniej – przyznaje Duszyński.


Posłuchaj

2:32
Tomasz Duszyński o fenomenie kryminałów, cz. 1 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Problemem, jaki może się pojawić przy intensywnym obcowaniu z literaturą kryminalną, jest jej schematyczność. Potwierdza to gość "Pory na Trójkę". – Bardzo często jest tak, że nasze pierwsze zetknięcie z kryminałem jest czymś bardzo odkrywczym, a potem każdy kolejny okazuje się zrobiony według jakiegoś schematu. Ale mamy też w Polsce wielu autorów, którzy nie myślą szablonowo i za każdym razem poszukują czegoś nowego – zapewnia Tomasz Duszyński.


Posłuchaj

3:35
Tomasz Duszyński o fenomenie kryminałów, cz. 2 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Gość: Tomasz Duszyński (pisarz)
Data emisji: 26.09.2023
Godziny emisji: 7.10, 7.17

kc

Polecane