"Dawna wieś". Dlaczego warto pielęgnować tradycje? [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dawna wieś". Dlaczego warto pielęgnować tradycje? [POSŁUCHAJ]
– Chcemy nie tylko pielęgnować pamięć o tym jak ludzie dawniej żyli, ale też przypominać uniwersalne wartości, jak szacunek do rodziców, sąsiadów i naszego kraju – podkreśla Zofia Smajdor, prezes Stowarzyszenia Gospodyń "Konwalia"Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Przypomina dawne tradycje swojej małej ojczyzny. Stowarzyszenie Gospodyń "Konwalia" w małopolskiej Małej Wsi w specjalnych kronikach gromadzi zdjęcia i wspomnienia na temat miejscowości, byłych mieszkańców i ich zwyczajów. 

  • Waga wspomnień. Jak zachować pamięć o przeszłości?
  • Stare domy, dawne smaki. Jakie aspekty dawnego życia możemy poznać dzięki organizacji?
  • Nie tylko przeszłość, w jaki sposób Stowarzyszenie Gospodyń "Konwalia" angażuje się w codzienność Małej Wsi?

– Ta kronika powstała po to, żeby udokumentować wszystkie najważniejsze wydarzenia, które dzieją się nie tylko w Małej Wsi, ale te które dzieją się w naszej gminie, w naszej Polsce kochanej – podkreśla inicjatorka kroniki, Zofia Smajdor, prezes Stowarzyszenia Gospodyń "Konwalia". – W mojej kronice również starałam się pokazać starodawne budownictwo, bo wciąż mam w pamięci mój rodzinny dom, w którym się wychowywałam do siódmego roku życia. Pachniał świeżo wybielonym wapnem, pachniał jedliną, pachniał kwiatami, bo zawsze był ogródek kwiatowy. Mimo że było ciasno, bo nas było pięcioro, to było zawsze pięknie, zawsze się śpiewało dużo. Mateczka śpiewała, tato śpiewał. Stary dom zawsze kojarzy mi się z ciepłem, z miłością – wspomina rozmówczyni Moniki Chrobak.

Zachować pamięć o przeszłości

Na fotografiach można między innymi zobaczyć drewniane domy jeszcze kryte strzechą czy relacje z ważnych uroczystości patriotycznych lub religijnych. Dawną wieś przybliżają też scenki utrwalone podczas specjalnych występów. Organizacja pokazuje na przykład, jak się dawniej pracowało w polu czy w domu czy choćby jak się przygotowywało potrawy regionalne. Kiedyś specjalnością na stole były m.in. kudłate kluski robione z tartych ziemniaków i odrobiną mąki. Po ugotowaniu podawało się je z mlekiem lub ze stopionym boczkiem.

 Przeczytaj także:

– Chcemy nie tylko pielęgnować pamięć o tym, jak ludzie dawniej żyli, ale też przypominać uniwersalne wartości, jak szacunek do rodziców, sąsiadów i naszego kraju – podkreśla Zofia Smajdor.

Odkryć swoją przeszłość

Stowarzyszenie Gospodyń "Konwalia" organizuje kursy haftu regionalnego i angielskiego, szydełkowania, a także pokazy potraw regionalnych. Aktywnie uczestniczymy w konkursach, przeglądach, imprezach organizowanych przez gminę. Stowarzyszenie wspiera działalność świetlicy wiejskiej, która wciąż jest miejscem spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież. Prowadzone są tam zajęcia plastyczne, muzyczne, sportowe. W ramach organizacji działa również grupa teatralna i gromadzone są stroje i rekwizyty do występów. 

Posłuchaj

25:07
"Dawna wieś" - reportaż Moniki Chrobak
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: Dawna wieś
Autorka reportażu: Monika Chrobak
Data emisji:
 26.09.2023
Godzina emisji: 
22.21

gs

Polecane