Czy optymizmu można się nauczyć? A jeśli tak, to w jaki sposób?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy optymizmu można się nauczyć? A jeśli tak, to w jaki sposób?
Optymizmu można się nauczyć!Foto: Shutterstock

Czym jest optymizm? Kim jest optymista? Czy to człowiek, który cały czas się śmieje i przeżywa tylko przyjemne rzeczy? Oczywiście, że nie! Optymista to nie jest superman, to człowiek taki jak inni. I o tym, kim jest optymista i czy optymizmu można się nauczyć, mówiła w "Zagadkowej niedzieli" Anna Hildebrandt-Mrozek: podróżniczka, fotografka i pisarka, ale także edukatorka psychologii pozytywnej.

Każdy z nas miewa lepsze i gorsze dni. Jak w tych chwilach słabszego nastroju zachować optymizm? Czy można się tego nauczyć i jak to zrobić? Te bardzo ważne pytania zostały skierowane do gościa w Zagadkowym Studio.

– Po pierwsze zatrzymując pozytywne emocje. Optymista charakteryzuje się tym, że przeżywa przyjemne uczucia i nieprzyjemne również, ale te przyjemne potrafi zachować na dłużej. Czyli jeśli rano obudziłam się z uśmiechem i radością, to jak jadę tramwajem czy spotykam się z kimś po południu, to ta radość we mnie nadal jest, mimo że jestem po całym dniu pracy i wydarzyły się też inne rzeczy, nie zawsze miłe – mówiła Anna Hildebrandt-Mrozek. – Czyli to nie jest tak, że te rzeczy nieprzyjemne zamiatam pod dywan – przeżywam je też, ale te dobre, przyjemne przeżywam dłużej – tłumaczyła.

– Inna praktyka: pod koniec dnia mogę sobie zrobić "listę wdzięczności": za co mogę być wdzięczna, co się dobrego wydarzyło w ciągu dnia, na co miałam wpływ? Ponieważ bardzo istotne jest to, na co ja w danym momencie mam wpływ – wskazywała rozmówczyni Kasi Stoparczyk. – Mam wpływ na swoje samopoczucie, mam wpływ na to, co chcę zapamiętać, a czego nie, w jaki sposób się odezwę, jakich słów użyję – wyliczała.

– Na wiele rzeczy mam wpływ: pytanie brzmi: "czy chcemy to robić?". Optymiści potrafią spojrzeć na to, co się dzisiaj od rana zadziało, na to, co się wczoraj zadziało, miesiąc temu, wyciągać z tego wnioski. Czyli myśleć: "czego ja się nauczyłam przez ten czas? – dodała.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

51:03
Jak nauczyć się optymizmu? (Zagadkowa niedziela)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Anna Hildebrandt-Mrozek (podróżniczka, fotografka i pisarka, edukatorka psychologii pozytywnej)
Data emisji: 24.09.2023
Godzina emisji: 9.07

pr

Polecane