Obraz Józefa Chełmońskiego po 133 latach można oglądać w Muzeum Narodowym w Poznaniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Obraz Józefa Chełmońskiego po 133 latach można oglądać w Muzeum Narodowym w Poznaniu
Obraz Józefa Chełmońskiego "Wieczór letni" zaprezentowany w Muzeum Narodowym w PoznaniuFoto: PAP/Paweł Jaskółka

Przez ponad wiek obraz "Wieczór letni" Józefa Chełmońskiego uznawany był za zaginiony. Aż niespodziewanie pojawił się na aukcji sztuki: w czerwcu dzieło za rekordową sumę ponad 4,3 miliona złotych zakupiło Muzeum Narodowe w Poznaniu i po przeszło 130 latach ponownie można je podziwiać.

  • "Wieczór letni" Józef Chełmoński namalował w roku 1875, w najlepszym okresie swojej twórczości. W tym samym cyklu, w tym samym czasie i pracowni powstało słynne "Babie lato".
  • "Wieczór letni", zaprezentowany w 1890 roku na wystawie w Zachęcie, przez ponad 130 lat pozostawał w rękach prywatnych. Wystawiony w domu aukcyjnym został zakupiony za 4,32 mln złotych.
  • Obraz można oglądać na specjalnym pokazie w Muzeum Narodowym w Poznaniu do 8 października. W przyszłym roku zostanie zaprezentowany na wielkiej wystawie monograficznej poświęconej Chełmońskiemu.

Dzieło o wysokiej klasie artystycznej

– Kupiliśmy dwa miesiące temu wspaniały obraz Chełmońskiego namalowany w 1875 roku w pracowni w Hotelu Europejskim w Warszawie (…). Muzeum Narodowe w Poznaniu zapłaciło za niego 4 320 000 złotych. To na pewno rekord w naszym muzeum: od wielu lat nie kupiliśmy tak cennego dzieła – mówi dr Maria Gołąb, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu. – A przede wszystkim jest to dzieło o wysokiej klasie artystycznej – wskazuje.

"Wieczór letni" po wystawieniu w 1890 roku w warszawskiej Zachęcie znalazł kupca i trafił w ręce prywatne, pozostając w rodzinie pierwszego właściciela i jego spadkobierców przez 133 lata. W czerwcu został wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym, a poznańskie Muzeum Narodowe, korzystając z prawa pierwokupu, zakupiło obraz. – Dołączył do kilku obrazów Chełmońskiego w Poznaniu i będzie można go zobaczyć w przyszłym roku podczas wielkiej, monograficznej wystawy dzieł tego artysty przygotowywanej przez trzy muzea narodowe: Poznań, Warszawę i Kraków. Na razie jest dostępny na krótkim pokazie, który będzie trwał od 22 września do 8 października. Tak krótko, gdyż przygotowujemy remont w galerii sztuki polskiej. Ale za to rozszerzyliśmy działalność galerii do godziny 20 każdego dnia od poniedziałku do soboty. W niedziele jak zwykle do 17 – dodaje dr Gołąb.


Klasyk realizmu i romantyk

"Wieczór letni" został namalowany przez Józefa Chełmońskiego w roku 1875 należał do bardzo ważnego cyklu, w którym znalazło się również słynne "Babie lato", stworzone w tym samym czasie, w tej samej pracowni. Krytycy jednoznacznie uznają, że był to najlepszy okres w twórczości artysty, mimo że miał on zaledwie 26 lat.

– Chełmoński to nasz klasyk malarstwa realistycznego, ale w tym obrazie widzimy go jednocześnie jako romantyka: motyw młodej kobiety siedzącej tyłem do widza to motyw nawiązujący do kanonu malarstwa romantycznego. Więc tutaj z jednej strony wspaniały warsztat malarza realistycznego, ale równocześni romantyczny nastrój pewnej tajemnicy, kontemplacji, osobności tej młodej dziewczyny, melancholii... – tłumaczy rozmówczyni Michała Żołądkowskiego.

"Wieczór letni" Józefa Chełmońskiego. Jakie tajemnice kryje obraz?/YouTube Muzeum Narodowe w Poznaniu


Przeczytaj także:


Posłuchaj

7:16
"Wieczór letni" Józefa Chełmońskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: dr Maria Gołąb (z-ca dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu)
Data emisji: 25.09.2023
Godzina emisji: 12.13

pr

Polecane