"Żądza pieniądza". Jak działają sprawcy lichwy mieszkaniowej? [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Żądza pieniądza".  Jak działają sprawcy lichwy mieszkaniowej? [POSŁUCHAJ]
Dom państwa M. i J. Totzke, to jedna z nieruchomości, której historia poruszana jest w reportażuFoto: Adam Bogoryja-Zakrzewski/PR

Reportaż o procederze lichwy mieszkaniowej, utraconych nieruchomościach i zaangażowanych w te oszustwa urzędnikach państwowych - notariuszach. – To opowieść o ludzkich kłopotach i naiwności i tych, którzy z niej żyją. Opowieść o łatwowierności i żądzy pieniądza – mówił, zapraszając na audycję, jej autor Adam Bogoryja-Zakrzewski. 

Reportaż o procederze lichwy mieszkaniowej, utraconych nieruchomościach i zaangażowanych w te oszustwa urzędnikach państwowych – notariuszach. Siedmiu z nich (sześciu z Trójmiasta i jeden z Warszawy) usłyszało zarzuty w tej sprawie. Poza tym wobec notariusza z Warszawy prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne. 

Pożyczka, czyli sposób na przejęcie lokalu

Reportaż przedstawia sytuację osób poszkodowanych, postępowanie oszustów wykorzystujących w sposób bezwzględny bezsilność zadłużonych – najczęściej osób starszych oraz – co zaskakuje – zaangażowanie w tym nielegalnym procederze notariuszy, sporządzających akty notarialne, które umożliwiały wyłudzanie nieruchomości. W aktach tych zawarte były zapisy o przejęciu nieruchomości przez pożyczkodawców, już z chwilą udzielenia pożyczki. Jeśli ta nie została spłacona – co zdarza się bardzo często, pożyczkobiorca był wyrzucany z domu.

Niemal wszyscy doświadczyli nękania ze strony lichwiarzy, którzy w przypadku odmowy wyprowadzenia się pożyczkodawców, meldowali w tych mieszkaniach… bezdomnych. Tych upajali alkoholem. Sprowadzali też ekipy remontowe, które dewastowały lokale, wynosiły sanitariaty, odcinały wodę itd.

Przeczytaj także:

Wracamy do tych wstrząsających historii ofiar lichwiarzy mieszkaniowych. Poszkodowani to często osoby starsze, które wpadły w kłopoty finansowe. Tracą dorobek życia z powodu bezwzględnych pożyczkodawców. 

Jakie są szanse na odzyskanie nieruchomości?

W audycji wykorzystane są fragmenty nagrań z ukrytego mikrofonu z próbą rozmowy z oskarżonymi notariuszami na temat ich udziału w tym procederze. Oskarżeni urzędnicy państwowi nadal prowadzą swoje kancelarie. Jeden z nich utrudnia postępowanie sądowe. Nie stawia się na rozprawach, zasłaniając się zwolnieniem lekarskim. Jednocześnie ten sam notariusz przyjmuje klientów w swojej kancelarii. 


Posłuchaj

34:05
"Żądza pieniądza" reportaż autorstwa Adama Bogoryja-Zakrzewskiego (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W reportażu pokazane są sytuacje dwóch rodzin. Jedna z nich po siedmiu latach rozpraw odzyskała dom w Rewie nad Zatoką Pucką, przejęty wcześniej przez lichwiarzy. Druga nadal czeka na wyrok sądu. Liczy na odszkodowanie za utracone mieszkanie, gdyż lichwiarze celowo skomplikowali sytuację prawną. Sprzedali lokal kolejnej osobie, a ta – następnej. 

Przerażająca skala procederu

Tylko na terenie podległym Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku 350 poszkodowanych straciło domy o wartości 43 milionów złotych z powodu tzw. lichwy mieszkaniowej. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości uchwalenie w czasie pandemii ustawy antylichwiarskiej skutecznie chroni obywateli przed lichwiarzami i nadużyciami firm pożyczkowych.

***

Tytuł reportażu: Żądza pieniądza
Autor reportażu: Adam Bogoryja–Zakrzewski 
Data emisji: 25.09.2023
Godzina emisji: 22.12

gs

Polecane