FPFF 2023 w Gdyni. "Kos" triumfatorem festiwalu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
FPFF 2023 w Gdyni. "Kos" triumfatorem festiwalu
Reżyser Paweł Maślona (C) odbiera nagrodę Złote Lwy za film "Kos" podczas gali zakończenia 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w GdyniFoto: PAP/Adam Warżawa

Grand Prix - Złote Lwy 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał film "Kos" w reżyserii Pawła Maślony. Film o Tadeuszu Kościuszce został nagrodzony za charakteryzację i montaż. Robert Więckiewicz za kreację w filmie Pawła Maślony otrzymał nagrodę za drugoplanową rolę męską. Film "Kos" otrzymał też nagrodę dziennikarzy akredytowanych na Festiwalu.

  • 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbywał się w dniach 18-23 września 2023 roku.
  • W konkursie głównym brało udział 16 filmów, w tym animowana ekranizacja powieści "Chłopi" Władysława Reymonta.
  • Podczas sobotniej gali Platynowe Lwy za całokształt twórczości odebrał scenograf Allan Starski.

Przewodniczący jury Konkursu Głównego, reżyser Filip Bajon wyjaśnił, że Paweł Maślona zrobił film kompletny. – To jest genialny film o świecie, który praktycznie nigdy nie był pokazany w polskiej kinematografii. Zrobił to z odniesieniami do naszej współczesności, ze wspaniałymi rolami i scenami, znakomitymi dialogami, świetną inscenizacją i fantastyczną pracą kamery – mówił Filip Bajon.  

Posłuchaj

1:13
"Kos" Pawła Maślony triumfatorem 18. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (Serwis Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"To film dla wszystkich"

Paweł Maślona zaznaczył, że czuje ogromną satysfakcję po odebraniu nagrody, gdyż praca nad filmem była bardzo wymagająca i trudna. Jak podkreślił, "Kos" to film dla wszystkich. – On opowiada o rzeczach, które każdy z nas może współodczuwać. O przemocy, o tym jak to jest czuć się poniżonym, upodlonym, jak to jest czuć w sobie wściekłość, gniew i pragnienie wolności" - dodał reżyser nagrodzonego filmu. 

KOS (teaser) – wkrótce w kinach/ TVP VOD

– Myślę, że tegoroczny konkurs główny, w którym obejrzeliśmy 16 filmów, i były to w absolutnej większości premiery, pokazał naprawdę wielką różnorodność współczesnego polskiego kina. Przyniósł też na pewno wiele doznań artystycznych – mówi obecny na festiwalu w Gdyni Ryszard Jaźwiński.

Wśród filmów, które szczególnie zachwyciły widzów, dziennikarz Trójki wymienia kostiumowy obraz "Kos" Pawła Maślony, z zaskakującym wykorzystaniem postaci Tadeusza Kościuszki. Wyróżnili się też "Chłopi" duetu DK Welchman & Hugh Welchman – animowana ekranizacja powieści Władysława Reymonta.

CHŁOPI | oficjalny zwiastun (official trailer)/NEXTFILMPL

W gronie faworytów do festiwalowych laurów wymieniano również "Imago" Olgi Chajdas. To osobista, rodzinna historia Leny Góry, odtwórczyni głównej roli i współautorki scenariusza tego filmu. Szansę miał też dramat psychologiczny "Lęk" Sławomira Fabickiego z Martą Nieradkiewicz i Magdaleną Cielecką w rolach głównych.

Eksperymenty, debiuty i finałowe rozstrzygnięcia

Intrygujący, eksperymentalny obraz zaproponowała Dorota Kędzierzawska. Jej "Sny pełne dymu" z udziałem Krzysztofa Globisza zachwycają zamkniętą, artystyczną formą i pięknymi zdjęciami Artura Reinharta. Wśród reżyserskich debiutów wyróżnił się natomiast film "Tyle, co nic" Grzegorza Dębowskiego, przynoszący dość zaskakujący obraz współczesnej polskiej wsi. Długo oklaskiwano otwierający festiwal film "Doppelganger. Sobowtór" Jana Holoubka. 

DOPPELGÄNGER. SOBOWTÓR | oficjalny zwiastun/NEXTFILMPL

Posłuchaj

2:50
FPFF 2023 w Gdyni – czas na ostateczne rozstrzygnięcia! (Bed & Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:  

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Gość: Ryszard Jaźwiński (dziennikarz filmowy Trójki)
Data emisji: 23.09.2023
Godzina emisji: 8.18

kc/gs

Polecane