BikeWatch na ratunek rowerzystom. Czy zmniejszy liczbę groźnych wypadków?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
BikeWatch na ratunek rowerzystom. Czy zmniejszy liczbę groźnych wypadków?
BikeWatch ma ostrzegać kierowców przed nadjeżdżającymi rowerzystamiFoto: Shutterstock/monticello

Wygląda jak nieco podrasowany kosz na śmieci, ale ma szansę uratować wielu rowerzystów przed skutkami groźnych kolizji – BikeWatch jest wynalazkiem, który wkrótce może na stałe zagościć na skrzyżowaniach polskich miast.

  • BikeWatch to prosty, lecz innowacyjny wynalazek, który ma szansę zmniejszyć liczbę wypadków drogowych z udziałem rowerzystów.
  • Ustawione w pobliżu skrzyżowania urządzenie rejestruje zbliżających się rowerzystów z odległości 15-20 metrów, a specjalny sygnalizator informuje kierowców, aby uważali.
  • Wynalazkiem zainteresował się Wydział Ruchu Drogowego Policji, który chce go zainstalować na jak największej liczbie skrzyżowań ulic ze ścieżkami rowerowymi.

– Jest to taki rozbudowany kosz na śmieci o funkcjonalności takiej, jak ostrzegające lampy i czujniki ruchu. Ma on proste zadanie: wyłapać rowerzystę na ścieżce rowerowej i ostrzec kierowcę samochodu, że takowy nadjeżdża – tak o BikeWatchu opowiada jego wynalazca Rafał Topolewski.

Przy konstruowaniu urządzenia brał pod uwagę dwie opcje. Jedna z nich zakładała ostrzeganie rowerzysty przed zbliżającym się do skrzyżowania samochodem. Ostatecznie jednak uznał, że lepszym rozwiązaniem będzie skierowanie sygnałów ostrzegawczych w stronę kierowcy auta.

Policja i samorządowcy zainteresowani BikeWatchem

Szanse na to, że BikeWatche już wkrótce pojawią się na skrzyżowaniach polskich miast są bardzo duże. – Jesteśmy po wielu rozmowach z wydziałem bezpieczeństwa dróg publicznych. Policja jest bardzo tym zainteresowana. Teraz staramy się o wpisanie urządzenia do katalogu znaków polskich – mówi Rafał Topolewski.

Wynalazca przyznaje, że jego dziełem interesuje się też wielu przedstawicieli lokalnych władz.


Posłuchaj

3:17
BikeWatch na ratunek rowerzystom (Bed & Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Gość: Rafał Topolewski (wynalazca BikeWatcha)
Data emisji: 23.09.2023
Godzina emisji: 6.36

kc/aw


Polecane