Ludowe porzekadła na temat pogody – czy się sprawdzają?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ludowe porzekadła na temat pogody – czy się sprawdzają?
Tegoroczny wrzesień jest wyjątkowo ciepłyFoto: Shutterstock/Sarkadi Roland

Próbując przewidzieć, jaka czeka nas pogoda, często odwołujemy się do ludowych mądrości o porzekadeł.  Czy jednak mają one pokrycie w rzeczywistości? Spytaliśmy o to specjalistkę od klimatu.

  • W tym roku wrzesień jest wyjątkowo ciepły, średnia miesięczna temperatura może być najwyższa od lat.
  • Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego, więc takie odstępstwa od normy nie są niczym nadzwyczajnym.
  • Jak twierdzą naukowcy, trafność ludowych porzekadeł dotyczących pogody, wynosi ok. 50 procent.

Tegoroczny wrzesień rozpieszcza nas letnią pogodą – na termometrach słupki rtęci dochodziły nieraz do 30 stopni Celsujsza, a średnia miesięczna temperatura może być najwyższa od lat. Czy oznacza to, że możemy się spodziewać równie ciepłej jesieni, a może nawet zimy? Takie nadzieje studzi prof. Anita Bokwa, klimatolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Myślę, że to za daleko posunięte prorokowanie. To, że dany miesiąc jest cieplejszy czy chłodniejszy niż zazwyczaj, jest normalną cechą naszego klimatu. Mamy klimat przejściowy, jesteśmy w strefie klimatu umiarkowanego, czyli cechą charakterystyczną pogody, a w dłuższej perspektywie warunków klimatycznych, jest duża zmienność – mówi specjalistka.

Czy ludowe porzekadła się sprawdzają?

Szansy na przedłużenie przyjemnej aury możemy upatrywać w ludowych porzekadłach, m.in. "Jaki pierwszy wrzesień, taka będzie jesień" czy "Gdy wrzesień z pogodą zaczyna, zwykle przez miesiąc pogoda się trzyma". To jednak może okazać się złudne.

– W czasach współczesnych pokuszono się o to, żeby wziąć dłuższe dane pomiarowe i sprawdzić, czy takie porzekadła się sprawdzają. No i, niestety, okazało się, że jest dokładnie pół na pół. Czyli równie prawdopodobne jest to, że będzie dokładnie na odwrót – pozbawia złudzeń prof. Bokwa.


Posłuchaj

2:10
Prof. Anita Bokwa o sprawdzalności ludowych porzekadeł dotyczących pogody (Bed & Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:  


***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Autor materiału reporterskiego: Bartłomiej Bujas
Data emisji: 23.09.2023
Godzina emisji: 6.19

kc

 

Polecane