Kuczyński o postawie Ukrainy wobec Polski: zmiana celów strategicznych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kuczyński o postawie Ukrainy wobec Polski: zmiana celów strategicznych
Polska wprowadziła embargo na ukraińskie zbożeFoto: Schutterstock/Dmytro Larin/Bilanol

W audycji "Trójkowy komentarz dnia" specjalista ds. wschodnich Grzegorz Kuczyński mówił relacjach polsko-ukraińskich. – Zmiana w zachowaniu Kijowa i jego polityce, tzn. konflikt z Polską i zbliżenie z Niemcami wynika zapewne ze zmiany celów strategicznych Ukrainy. Wydaje się, że w tym momencie Zełenski bardziej potrzebuje pieniędzy i wsparcia dyplomatycznego niż uzbrojenia i pomocy humanitarnej – ocenił.

Nie doszło do spodziewanego spotkania pomiędzy prezydentem Polski Andrzejem Dudą a Wołodymyrem Zełenskim na marginesie obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wcześniej Andrzej Duda skrytykował Zełenskiego za jego wypowiedzi dotyczące embarga nałożonego przez Polskę na ukraińskie zboże. 

– Wydawało się, że po tej korespondencyjnej "wymianie ciosów" pomiędzy przedstawicielami rządów Polski i Ukrainy ws. zboża dojdzie do próby wygaszenia tego sporu, gdyż nawet po stronie polskiej nie brakowało głosu, że sytuację niepotrzebnie eskalują urzędnicy ukraińscy – mówił Grzegorz Kuczyński, publicysta, ekspert ds. wschodnich na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 

W "Trójkowym komentarzu dnia" Kuczyński ocenił, że dotychczasowe dobre relacje prezydentów Dudy i Zełenskiego sprawią, że uda się wyciszyć ten spór. – Natomiast fakt, że do tego spotkania nie doszło, i jeśli do tego dodamy słowa Zełenskiego w Nowym Jorku, to pokazuje, że ten kryzys jest jednak dużo poważniejszy, niż się mogło wydawać – zauważał. 

Zbliżenie Ukrainy z Niemcami wynika z nowych celów strategicznych Kijowa

– Nie jest też prawdą w tym wypadku powiedzenie, że bojarzy są źli, a car jest dobry, jeśli mówimy tu o całości postaw władz ukraińskich – podkreślał.

Zaznaczał także, że obecny kryzys w relacjach Warszawy i Kijowa pokazuje, że w polityce liczą się wyłącznie interesy. – Nie ma miejsca na wdzięczność. Ta zmiana w zachowaniu Kijowa i jego polityce, tzn. konflikt z Polską i zbliżenie z Niemcami, wynika zapewne ze zmiany celów strategicznych Ukrainy. Wydaje się, że w tym momencie Zełenski bardziej potrzebuje pieniędzy i wsparcia dyplomatycznego niż uzbrojenia i pomocy humanitarnej – oceniał. 

Najczęściej czytane

Posłuchaj

6:56
Grzegorz Kuczyński o sprawie ukraińskiego zboża (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Grzegorz Kuczyński (publicysta, ekspert ds. wschodnich)
Data emisji: 21.09.2023
Godzina emisji: 18.10

Polecane