"Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939": niezwykła i cenna książka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939": niezwykła i cenna książka
9 lutego 1919 roku. Józef Piłsudski, premier Jan Paderewski, min. spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski (późniejszy Prezydent RP)Foto: NAC

"Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939" to niezwykle cenna i unikatowa na polskim oraz międzynarodowym rynku wydawniczym pozycja, wpisująca się w proces przywracania pamięci o władzach RP w Polsce i na uchodźstwie. Można w niej znaleźć biogramy wszystkich członków polskich rządów w okresie międzywojennym.

  • Książka "Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939" zawiera ponad 200 biogramów i jest to największy i najdokładniejszy zbiór życiorysów poświęcony rządom XX-lecia międzywojennego.
  • Książka "Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939" powstała pod redakcją naukową profesorów: Zbigniewa Girzyńskiego, Jarosława Kłaczkowa oraz Wojciecha Piaska.
  • Polska międzywojenna, zwłaszcza lat 30., to kraj w bardzo trudnej sytuacji politycznej – mówi prof. Jarosław Kłaczkow.

Najważniejsze osoby w II Rzeczpospolitej

Książka "Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939" prezentuje sylwetki premierów i ministrów pełniących główne funkcje w życiu politycznym w okresie II Rzeczypospolitej. Politycy zostali przedstawieni z perspektywy działań na tych stanowiskach i to właśnie pełnione przez nich funkcje stanowią podstawę ich biografii uzupełnionych także o informacje dotyczące pochodzenia, wykształcenia, zaangażowania społecznego i działalności politycznej. Umieszczone w publikacji biogramy powstały w oparciu o dostępną literaturę na temat działalności politycznej w okresie międzywojennym, ale w wielu przypadkach opierają się również na badaniach archiwalnych.

Ludzie nowej rzeczywistości politycznej

– Dwudziestolecie międzywojenne to nie był czas spokojny dla Europy pod względem ustrojów politycznych, opcji politycznych. Wchodziliśmy w zupełnie nową rzeczywistość polityczną, z którą właściwie do dzisiaj żyjemy, gdzie świat demokratyczny sąsiaduje z krajami totalitarnymi – mówi prof. Jarosław Kłaczkow. – Nie był to czas dobry do inwestowania w tej części Europy, właśnie z tego względu. Polska międzywojenna, zwłaszcza lat 30., to kraj w bardzo trudnej sytuacji politycznej – wskazuje.

– Pierwszą osobą w tej książce jest Tomasz Arciszewski. Wchodzi do Sejmu Ustawodawczego jako poseł z Zagłębia. Jest luty 1919 roku, sam początek niepodległości, jeszcze jest przed rozstrzygnięciami dotyczącymi powrotu przynajmniej części Górnego Śląska do Polski. Śląsk jeszcze jest w Niemczech i górnicy, z których niektórzy pracowali na Śląsku, nie mogą przyjść do pracy. W Zagłębiu, z dnia na dzień, jest 20 tys. bezrobotnych górników. Plus rodziny to jest 100 tys. osób, które nie mają co jeść… – opowiada prof. Zbigniew Girzyński. – To tylko taki epizod historii, ale z takich epizodów ta historia się składa – wskazuje.

Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939/YouTube Wydawnictwo De Republica


Przeczytaj także:


Posłuchaj

2:40
Najnowsza publikacja Wydawnictwa Instytutu De Republica „Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939” (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 20.09.2023
Godzina emisji: 14.40

pr

Polecane