Nauczyciele w nowej roli. Czy szkoła bez ocen jest możliwa?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nauczyciele w nowej roli. Czy szkoła bez ocen jest możliwa?
Część polskich szkół zdecydowała się na odejście od wystawiania ocen uczniom. Czy stanie się to powszechniejszym rozwiązaniem?Foto: Ground Picture/Shutterstock

Dyskusja o braku ocen w szkołach nabiera tempa. Nad wprowadzeniem zmian zastanawiają się również nauczyciele w Polsce. Co więcej, niektóre placówki zaczęły wprowadzać nowy system. Czy zmiana pozostanie z nami na dłużej? I czy likwidacja stopni ma sens?

  • W szkołach bez ocen nauczyciele zamiast stopni wystawiają opinie wyróżniające elementy, nad którymi uczeń powinien popracować.
  • Na taki system zdecydowały się niektóre szkoły w Polsce. W całości, lub częściowo, od wystawiania ocen odeszły placówki w Kołobrzegu czy Łęcznej.
  • Czy szkoła bez ocen może funkcjonować? Nad tym zastanawiali się uczestnicy konferencji w Rzeszowie.

Nad wprowadzeniem systemu nauki bez stopni zastanawiali się m.in. uczestnicy konferencji Międzynarodowej Konferencji o Ocenianiu w Rzeszowie, która przebiegała pod hasłem "Weź mnie doceń, a nie oceń". Organizatorami spotkania była Fundacja "Szkoła Bez Ocen" oraz rzeszowskie Kuratorium Oświaty.

Co to jest szkoła bez ocen?

Według założeń, w placówkach wprowadzających nowy system uczniowie nie otrzymują stopni do dzienników. Zamiast tego nauczyciele stosują stopnie opisowe. – Ocena musi mieć jakiś sens. Uczeń powinien wiedzieć, za co ją dostaje. Informacja zwrotna jest najważniejsza, bo uczeń musi wiedzieć, nad czym ma popracować – tłumaczy Marcin Michalik, uczestnik konferencji w Rzeszowie oraz nauczyciel języka polskiego w szkole podstawowej w Podleszanach.

– Musimy teraz odwrócić role. Nauczyciel nie może już tylko stać za katedrą i przekazywać wiedzę. Lekcja jest dla ucznia, my musimy być takimi przewodnikami – podkreśla nauczyciel.

Najczęściej czytane:

Gdzie są szkoły bez ocen?

Rozmówca Iwony Piętak zaznacza, że szkoła w Podleszanach powoli odchodzi od wystawiania ocen uczniom. – Jako polonista miałem zawsze dużo tych ocen. Teraz powoli schodzę do pięciu, ale zaczynam od oceniania kształtującego – opowiada Marcin Michalik. 

Na podobne rozwiązanie zdecydowała się szkoła w Łęcznej. Jak wyjaśnia Marzena Florek z tamtejszej placówki, ocen nie otrzymują uczniowie w klasach 1-3. – Zgadzamy się, że dzieciom trzeba zaoszczędzić stresu – dodaje.

Czy oceny są potrzebne w szkole?

W całości z wystawiania stopni zrezygnowała jedna ze szkół podstawowych w Kołobrzegu. Jak wpłynęło to na wyniki uczniów? – Po kilku latach, bo ten proces zaczął się dwa, trzy lata temu, widać, że mają bardzo duże efekty w nauczaniu. Można zaryzykować stwierdzenie, że w szkołach, które w całości odeszły od stopni, te wyniki są dużo wyższe – opowiada Justyna Durszewicz z Fundacji "Szkoła Bez Ocen".

Posłuchaj

3:13
Nauczyciele w nowej roli. Czy szkoła bez ocen jest możliwa? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Iwona Piętak
Data emisji: 20.09.2023
Godziny emisji: 7.41

qch

Polecane