"Jeżeli poświęcam parę lat życia na robienie filmu, to muszę robić takie, które mnie poruszają osobiście" – mówi Sławomir Fabicki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Jeżeli poświęcam parę lat życia na robienie filmu, to muszę robić takie, które mnie poruszają osobiście" – mówi Sławomir Fabicki
Magdalena Cielecka w filmie "Lęk", reż. Sławomir Fabicki / kadr z filmuFoto: mat.pras.

Trwa 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na miejscu jest Trójkowy ekspert filmowy Ryszard Jaźwiński, który rozmawia z festiwalowymi gośćmi. Tym razem do radiowego stanowiska zaprosił Sławomira Fabickiego, którego najnowszy film "Lęk" zostanie pokazany w środę, 20 września.

  • Krótkometrażowy film Sławomira Fabickiego "Męska sprawa" był w roku 2001 nominowany do Oscara.
  • W najnowszym filmie Fabickiego, kameralnym dramacie "Lęk", główne role grają Magdalena Cielecka oraz Marta Nieradkiewicz. Film walczy o Złote Lwy na 48. FPFF w Gdyni.

Film o wolności wyboru

Małgorzata (Magdalena Cielecka), samotna, twardo stąpająca po ziemi wzięta adwokatka, jest śmiertelnie chora. Jej młodsza siostra Łucja (Marta Nieradkiewicz) wiezie ją samochodem z Warszawy do Szwajcarii. Tam Małgorzata chce zakończyć życie w Klinice Dobrej Śmierci. Łucja ma cały czas nadzieję, że uda się starszą siostrę przekonać do życia.

– Jest to film przede wszystkim o wolności, wolności wyboru. O tym, że my, ludzie, bez względu na to, czy kochamy, czy nie, musimy pozostawać ludźmi, którzy wierzą, że drugi człowiek jest jednostką, która może decydować sama o sobie – opowiada o swoim filmie reżyser Sławomir Fabicki. – "Lęk" głównie opiera się na tej siostrzanej relacji, na miłości, na wielkich emocjach, które przeżywają siostry – tłumaczy.

Dwie ważne, mocne kreacje

– Trzeba docenić wielką kreację Magdy Cieleckiej, która musiała zmienić się fizycznie, schudnąć do roli: pół roku się odchudzała, żeby wyglądać jak osoba nieuleczalni chora. Ale też Martę Nieradkiewicz, która wcieliła się w młodszą siostrę: troszeczkę mniej inteligentną, bardziej spontaniczną. Ale pełną uczucia i walki, którą ma w sobie, żeby starszą siostrę od tej decyzji odwieść – wskazuje gość Ryszarda Jaźwińskiego.

Przeczytaj także:


Lęk | pierwszy zwiastun/YouTube Monolith Films


Posłuchaj

7:29
Sławomir Fabickimówi o swoim dramacie "Lęk" (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 19.09.2023
Godzina emisji: 13.44

pr

Polecane