Bębny łączą ludzi

- W Irlandii Północnej zobaczyłem, że dentysta, sklepikarz, barmanka, 14-latek i pani po pięćdziesiątce mogą razem grać na bębnach i się po prostu kumplować - mówi Jan Wierzchowski, założyciel zespołu bębniarskiego.

Bębny łączą ludzi

Foto: Glow Images

Pępek świata
+
Dodaj do playlisty
+

Bohater reportażu zrezygnował z prestiżowych studiów w Krakowie, by założyć w Sochaczewie zespół bębniarski L'ombelico del Mondo (Pępek Świata) i zaangażować sie w projekty prospołeczne.  - Zawsze chciałem pracować z ludźmi i zajmować się muzyką perkusyjną - tłumaczy swoją decyzję. Podkreśla, że jego celem nie jest osiągnięcie wirtuozerii, ale integracja miejscowych.

W zespole grają osoby w różnym wieku. Sochaczewscy nastolatkowe, dawniej bez celu wałęsający sie po ulicach, dziś mają swój zespólł i ćwiczą z ogromna pasją. Tak narodził się cel w ich życiu i - wynikająca z jego realizacji - przyjemność.

L'ombelico del Mondo podróżuje po całym kraju. Zachęca do wspólnej zabawy i  przejmowania przestrzeni publicznej. - W momencie, kiedy opuszczamy dom, wkraczamy do obszaru zagrożeń, gdzie już nic nie wolno, a to nieprawda, bo przestrzeń ma być wspólna - tłumaczy Wierzchowski. Bębiarskiej trupie udaje się osiągnąć swój cel - z początku bierni widzowie spontanicznie dołączają się do ulicznej parady.

Aby wysłuchać reportażu "Pępek świata" Urszuli Żóltowskiej-Tomaszewskiej, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(pg)

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.