Jak płacić mniejsze podatki
2011-03-10, 08:03 | aktualizacja 2011-03-10, 08:03
Jeżeli już w styczniu zaplanujemy z jakich ulg podatkowych będziemy korzystać, zmaksymalizujemy wielkość odliczenia i sprawniej wypełnimy PIT.
Posłuchaj
Wkrótce znów złożymy zeznania podatkowe. Czas mamy do końca kwietnia, choć wielu z nas odłoży to, jak zwykle, na ostatnią chwilę. Jedni rozliczają się sami, inni nawet nie próbują, bo wiedzą, że to niełatwe. Potwierdzają to statystyki - co piąty PIT jest wypełniony błędnie.
Mylimy się w rachunkach, mylimy cyferki we własnym NIP-ie, numerach rachunków bankowych, nie stawiamy krzyżyków w kratkach, w których powinniśmy, a na koniec… zapominamy się podpisać. W dodatku nie orientujemy się, jakie ulgi nam przysługują.
Joanna Szlęzak-Matusewicz z firmy Tax Care, ostrzega, że bardzo często zmieniają się warunki, które trzeba spełnić, żeby z danej ulgi skorzystać. Żeby być na bieżąco, powinniśmy czytając prasę codzienną bądź oglądając telewizję zwracać uwagę na wiadomości dotyczące odliczeń od podatku.
Najpopularniejsze są ulgi na Internet i dzieci. Szczególnie ta druga jest korzystna. - W tym roku jest to 1 112 zł 4 grosze na każde dziecko – mówi ekspert. Joanna Szlęzak-Matusewicz. Przypomina, aby korzystać, z często zapominanej przez podatników, ulgi na darowizny.
Najważniejsze jest jednak, by zaplanować sobie już na samym początku roku, z jakich ulg będziemy korzystać. - Dowody poniesienia wydatku musimy zbierać od początku roku, żeby zmaksymalizować wielkość odliczenia – tłumaczy gość Trójki.
Małgorzata Sator z Urzędu Skarbowego Warszawa Wola apeluje, by przy rozliczeniach nie mylić NIP-u swojego płatnika ze swoim własnym. Podatnicy nagminnie zamiast adresu zamieszkania wpisują adres zameldowania, nie dołączają załącznika, mimo że wykazują ulgi i odliczenia, które go wymagają.
Ekspert radzi, by dowiadywać się o obowiązujących ulgach podatkowych ze stron internetowych Izby Skarbowej i Ministerstwa Finansów.
W audycji wypowiadali się także: prof. Witold Modzelewski i Piotr Kuczyński, doradca finansowy z firmy Xelion.
Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.00.