Polacy w złocie. Sebastian Świderski tłumaczy tajniki sukcesu naszej reprezentacji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polacy w złocie. Sebastian Świderski tłumaczy tajniki sukcesu naszej reprezentacji
Prezes PZPS Sebastian Świderski o fenomenie polskiej kadry mówił w Programie 3 Polskiego RadiaFoto: PAP/Leszek Szymański

– Długa ławka rezerwowych, świetna mentalność, atmosfera, silna liga, ale przede wszystkim oddani i wierni kibice – to składowe sukcesu polskiej kadry siatkarskiej, na które wskazywał prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski. Były reprezentant kraju był gościem Programu 3 Polskiego Radia.


Jeśli chodzi o naszych chłopaków, to jestem zawsze wyjątkowo spokojny – mówił Programie 3 Polskiego Radia prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski. W audycji "Trójkowy komentarz dnia" komentował zdobycie przez męską reprezentację mistrzostwa Europy.

– Oglądając chłopaków, często widać taką pewność siebie i widać, kiedy oni czują się bardzo dobrze, i doskonale wiedzą, co robią. To wszystko było doskonale widoczne w ich wykonaniu podczas tego meczu finałowego – zwracał uwagę.

Sebastian Świderski pytany był, czy fenomen obecnej polskiej reprezentacji wynika z faktu bardzo "długiej ławki rezerwowych" i tego, że każdego zawodnika z pierwszej szóstki może zastąpić równorzędny gracz. – Zgadzam się, że mamy świetnych rezerwowych, co daje duże pole manewru dla trenera. Widać to podczas treningów, gdzie pierwsza i druga szóstka prezentuje bardzo wysoki poziom – zaznaczał.

Presja pomaga naszym zawodnikom

Szef PZPS zwracał jednocześnie uwagę, że fenomenalne wyniki sportowe polskiej kadry to nie tylko bardzo dobrzy zawodnicy. – O tym, że zdobywa się trofea, decyduje także atmosfera, przysłowiowa szatnia, sposób mobilizacji przez trenera, a właśnie te niuanse są decydujące, kiedy dwie drużyny są na bardzo wysokim poziomie – zauważał.

Obecnie nasza kadra siatkarzy przygotowuje się do turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich, które mają się odbyć w Paryżu w 2024 roku. Prezes Świderski mówił o presji związanej z tymi przygotowaniami.

– To są zawodowcy i zdają sobie sprawę, że ta presja będzie na nich ciążyć stale. (...) Oni się do tego już przyzwyczaili, to są zawodnicy, którzy wygrywali Ligę Mistrzów czy mistrzostwa Świata lub Ligę Narodów, więc ta presja często nawet im pomaga – podkreślał.

Bez kibiców nie byłoby tych sukcesów

Jako kolejną składową sukcesu naszych siatkarzy Świderski wskazał kibiców. - Po pierwsze kibice. Gdyby nie atmosfera spotkań, to myślę, że poziom wielu zawodników nie byłby taki wysoki – zaznaczał.

– Idąc dalej – liga. Nasza liga jest bardzo mocna. A ten rok pokazał, że nie największe budżety, nie największe nazwiska, ale właśnie silna liga i zawodnicy grający w swoich zespołach potrafią zbudować reprezentantów, którzy w każdym spotkaniu wychodzą po to, aby wygrać – podsumowywał prezes Świderski.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

10:36
Prezes PZPS Sebastian Świderski o fenomenie polskiej kadry (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: Sebastian Świderski (prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej)
Data emisji: 18.09.2023
Godzina emisji: 17.45

pr

Polecane